45-lecie święceń kapłańskich ks. Zbigniewa Dudka

Must read

Kustosz repliki Całunu Turyńskiego, bokser i rekolekcjonista, ksiądz Zbigniew Dudek, obchodzi 45-lecie posługi kapłańskiej. Ten znany w całej Polsce duchowny, od wielu lat prowadzi swoją kapłańską misję i mieszka w Domu Rekolekcyjnym w Masłońskim. W Domu, w minioną niedzielę (16.05) odbyła się Msza Św. w intencji kapłana, z udziałem władz samorządowych Gminy Poraj i przedstawicieli społeczności lokalnej.

Niedziela (16.05) dla księdza Zbigniewa Dudka była okazją do szczególnej wdzięczności Bogu. Właśnie na ten dzień przypadła 45. Rocznica święceń kapłańskich. Z tej okazji w Domu Rekolekcyjnym w Masłońskim odbyła się msza dziękczynna, w intencji i w podziękowaniu za posługę kapłańską. We mszy uczestniczyli m.in. wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, radny Łukasz Boroń, przedstawiciele organizacji i mieszkańcy.

Z okazji tego wspaniałego Jubileuszu przedstawiciele Gminy Poraj złożyli na ręce Księdza Jubilata okolicznościowy list z podziękowaniami za posługę kapłańską i współpracę z Gminą Poraj, w którym czytamy m.in.: „Wielebny Księże! z okazji zacnego Jubileuszu 45 – lecia święceń kapłańskich pragnę skierować szczególne słowa podziękowania za duchowy wpływ Księdza na społeczność lokalną Gminy Poraj i wszystkich, którzy potrzebują wsparcia, by żyć godnie miłować bliźnich i własną Ojczyznę. Wyrażam głęboki podziw i szacunek, podkreślając zalety bogatej osobowości Księdza jako promotora życia duchowego, sportowego, piewcę wartości niesionych z głębokiego przekazu zawartego w Całunie Turyńskim, wspaniałego erudyty i zacnego kapłana, wrażliwego na ludzkie problemy, oddanego sprawom społeczności lokalnej. Niech Jubileusz Księdza będzie najlepszą okazją do złożenia serdecznych i gorących życzeń zdrowia siły i pogody ducha, pomyślności w realizacji wszelkich zamierzeń, błogosławieństwa i opieki Bożej na każdy dzień trudnej, ale jakże pięknej i owocnej pracy oraz wielu jeszcze pomyślnych i szczęśliwych lat, potrzebnych w służbie Bogu, Kościołowi i naszej Małej Ojczyźnie. Winszuję dobrego zdrowia i zapewniam o stałej pamięci” – czytamy w specjalnym liście gratulacyjnym od Wójt Gminy Poraj do Księdza Z.Dudka.

Ksiądz Dudek swoją misję realizuje na wielu płaszczyznach, w dwóch głównych filarach – prowadząc szkółkę bokserską oraz rekolekcje przy wiernej replice Całunu Turyńskiego. Od szeregu lat współpracuje przy różnych inicjatywach z Urzędem Gminy Poraj, m.in. działając w sporcie, prowadząc Sekcję Bokserską LKS Polonii Poraj w Masłońskim. Ksiądz Dudek to wybitna osobowość, paulista. Szczupły, o sprężystej sylwetce, którego mieszkańcy Masłońskiego i turyści mogą spotkać często biegającego lub chodzącego z kijkami, albo na … bokserskim ringu. Jest kapłanem od 45 lat, a od blisko 30 lat należy do Towarzystwa św. Pawła. Zadaniem Paulistów jest rozpowszechnianie Ewangelii przez środki społecznego przekazu – radio, telewizję, prasę, a ostatnio także przez Internet. Jest duszpasterzem w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa św. Pawła w Masłońskim. Ks. Zbigniew Dudek uhonorowany jest tytułem „Przyjaciel Gminy Poraj”.

Drugim filarem, na którym ksiądz silnie wspiera swoją kapłańską misję jest boks, ucząc młodych adeptów pięściarstwa, że w boksie jak w życiu – najważniejsze, by po porażce, potrafić się podnieść. To wybitna osoba dla całej naszej lokalnej społeczności. Ks. Dudek jeszcze w szkole dostał się do klubu Start Częstochowa. Po przejściu do seminarium w Krakowie przerwał treningi, ale na krótko. Zebrał grupę kleryków i ćwiczyli potajemnie. Potem prowadził szkółki bokserskie w parafiach, w których pracował. W październiku 2000 roku ks. Zbigniew zarejestrował pierwszą ministrancką drużynę bokserską. Dziś trenuje z młodymi pięściarzami w Sekcji Bokserskiej LKS Polonii Poraj w Masłońskim.

Ks. Dudek jest także duszpasterzem harcerzy i transportowców. Wielokrotnie jeździł po całym kraju na spotkania z kierowcami PKS-ów, będąc mediatorem w konfliktach między związkami zawodowymi i pracodawcami. Przed wielu laty był również mediatorem w jednym z zakładów w Masłońskim. Organizuje pielgrzymki transportowców na Jasną Górę. Na własnym obrazku prymicyjnym napisał: „Abym godnie głosił Ewangelię tym, do których Mnie posyłasz”.

Źródło: UG Poraj

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły