Bezpieczeństwo w trakcie upału: Jak chronić najbardziej narażone grupy – dzieci i osoby starsze

Must read

Letnie miesiące oznaczają wiele radości i słonecznych dni. Niemniej jednak upały, które często towarzyszą sezonowi letniemu, mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla najbardziej wrażliwych grup społecznych: dzieci i seniorów. Jak możemy pomóc tym grupom przetrwać upalne dni w bezpieczny sposób?

Odpowiedni ubiór

Dzieci: Maluchy powinny nosić przewiewne, lekkie ubranka, najlepiej z naturalnych materiałów takich jak bawełna. Kapelusze z szerokim rondem czy czapeczki są niezbędne podczas wychodzenia na zewnątrz.

Osoby starsze: Seniorzy również powinni wybierać lekkie, przewiewne ubrania, które nie krępują ruchów i chronią przed promieniowaniem UV.

Znaczenie nawodnienia

Dzieci: Często zapominają o piciu, dlatego ważne jest, aby regularnie przypominać im

o konieczności spożywania płynów. Woda, niesłodzone herbatki czy woda kokosowa to świetny wybór.

Osoby starsze: Wraz z wiekiem uczucie pragnienia może być mniej intensywne. Dlatego osoby starsze powinny dbać o regularne spożywanie płynów, nawet jeśli nie czują pragnienia.

Unikanie ekspozycji na słońce

Dzieci: Unikajmy wychodzenia na zewnątrz w największym upale, czyli między godziną 10:00 a 16:00. Jeżeli to konieczne, zapewnijmy maluchom cień i odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Osoby starsze: Seniorzy również powinni unikać przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia. Spacer najlepiej zaplanować na wczesny ranek lub późne popołudnie.

Propozycje aktywności w chłodniejszych miejscach

Dzieci: Wizyta w muzeum, kawiarni z kącikiem dla dzieci, basenach krytych, bibliotekach czy kinach może być wspaniałym sposobem spędzenia upalnego dnia.

Osoby starsze: Organizowane dla seniorów zajęcia w klimatyzowanych salach, spotkania

w klubach seniora, wizyty w galeriach sztuki czy teatrach to tylko niektóre propozycje warte rozważenia.

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego

Przenieść osobę do chłodniejszego miejsca.

Ochładzać ciało, stosując chłodne okłady lub zraszając wodą.

Podawać chłodne (nie bardzo zimne) płyny.

W przypadku utraty przytomności lub drgawek niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Zarówno dzieci, jak i osoby starsze są bardziej podatne na skutki upałów, dlatego ważne jest, aby otaczać je szczególną opieką i uwagą w takich trudnych dla organizmu dniach. Pamiętając o podstawowych zasadach, możemy zapewnić im komfort i bezpieczeństwo w okresie letnim.

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły