Strona głównaBezpieczeństwoBezpieczny powrót z wakacji

Bezpieczny powrót z wakacji

Pamiętajmy, że na drodze powrotnej z wakacji priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo. Rządowe e-usługi, mogą pomóc nam o nie zadbać.

Przed drogą

Autobusy, busy i autokary – to jedne z najpopularniejszych środków transportu, zarówno na co dzień, jak i na dłuższych dystansach. Podczas wakacyjnych powrotów wiele osób wybiera tę formę podróżowania.

Warto wiedzieć, że jako pasażerowie, możemy mieć wpływ na bezpieczeństwo – swoje i innych uczestników ruchu drogowego. To możliwe dzięki e-usłudze Bezpieczny autobus. Jak z niej skorzystać? To proste!

Wystarczy wejść na stronę bezpiecznyautobus.gov.pl, wpisać numer rejestracyjny autobusu/autokaru, którym będziemy podróżować i kliknąć „Sprawdź pojazd”. W ten sposób, w kilka chwil, dowiecie się m.in.:

• czy pojazd ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Zobaczymy również informacje o tym, w ile miejsc jest wyposażony oraz – jaki stan licznika odnotowano podczas badań technicznych (te dane gromadzone są od 2014 roku).

Na komputerze i w telefonie

Teraz coś dla kierowców. Jeśli zdarzyło nam się dostać punkty karne, ale nie pamiętamy, ile dokładnie i czy wciąż są na naszym „liczniku” – możemy to sprawdzić, zanim wyruszymy w podróż. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

• korzystając z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne ( na portalu GOV.pl),

• w aplikacji mObywatel.

W każdym z wariantów niezbędny będzie profil zaufany (PZ). Bardzo przydaje się również aplikacja mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziemy znacznie więcej niż tylko licznik punktów karnych. Co na przykład? Swoje najważniejsze dokumenty, w tym: m.in. dane z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu), a także – bilety kolejowe i Unijny Certyfikat COVID.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna.

Dla kierowców dostępna jest także e-usługa Historia pojazdu. Dzięki niej w kilka chwil można sprawdzić, czy Nasz wymarzony pojazd nie był kradziony, złomowany albo – czy nie ma przekręconego licznika.

W tym celu potrzebujemy wyłącznie takich danych, jak:

• numer rejestracyjny,

• numer VIN,

• data pierwszej rejestracji.

Można je znaleźć w dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu. Co dalej? Wszystko załatwimy pod jednym adresem: historiapojazdu.gov.pl. Wystarczy wpisać wymagane informacje, kliknąć „Sprawdź pojazd” i gotowe!

Jeśli chcemy sprawdzić pojazd zarejestrowany za granicą – żaden problem. W tym przypadku do skorzystania z e-usługi niezbędne będzie zalogowanie się profilem zaufanym. I co najważniejsze – ta e-usługa jest także w pełni bezpłatna!

Źródło : PAP MediaRoom

Zdjęcie autorstwa Stan z Pexels

Popularne