Co wiesz o zaburzeniach odżywiania? ,,RecOVERy – eating dis(s)orders” wychodzi naprzeciw [WYWIAD]

Must read

Kolejna grupa aktywnych młodych ludzi z Kwiatkowskiego w Myszkowie wychodzi naprzeciw problemom społecznym w Praktycznej Olimpiadzie Społecznej Zwolnieni z Teorii. Realizują projekt w postaci reklamy społecznej o nazwie ,,RecOVERy – eating dis(s)orders”, dotykając zagadnień zaburzeń odżywiania.

Uczniowie pragną dotrzeć głównie do nastolatków, stanowiących największą grupę wśród osób dotkniętych tego typu schorzeniami. Propagują informacje o poszczególnych zaburzeniach i ich psychologicznych podstawach oraz o udzielaniu porad na temat wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych. Wierzą, że tworzone przez nich treści mogą mieć realny wpływ na poprawę relacji z jedzeniem i zwiększenie poziomu akceptacji swojego ciała, a także poczucia własnej wartości przez nastolatków. Do tych celów wykorzystują social media, na przeglądaniu których młodzi ludzie spędzają sporą ilość czasu.

Wywiad z uczestnikami projektu przeprowadził red. Bartosz Żołnierczyk:

Czemu zdecydowaliście się na zgłoszenie do Olimpiady z takim projektem?

Problem ten jest bardzo często lekceważony, a ostatnimi czasy, głównie przez pandemię, przybrał na sile, szczególnie wśród nastolatków. Pragniemy pomóc osobom na nie cierpiącym i zmotywować je do podjęcia walki o wyjście z choroby. Młodzi ludzie dużą część czasu spędzają w Internecie, dlatego też stał się on naszym obszarem działania. Krótkie filmiki na Youtubie i TikToku oraz przejrzyste infografiki na Instagramie to chyba obecnie najlepszy sposób, by dotrzeć do wielu młodych osób.

W jakim stopniu w waszym środowisku obserwujecie problem anoreksji lub bulimii?

Osobiście znamy kilka osób cierpiących na tego typu zaburzenia, jednakże mamy świadomość, że w naszym otoczeniu może być ich zdecydowanie więcej – tylko po prostu to ukrywają. Zapewne dlatego, że inni ludzie najczęściej dają im porady typu: ,,jak chcesz schudnąć to wystarczy jeść mniej i więcej się ruszać” lub rzucają komentarze w stylu ,,znowu jesz? Przecież dopiero co skończyłeś”. Osoby te nie mają jednak świadomości, że niektórzy np. miewają napady głodu w sytuacjach stresowych. Właściwie ogromna część osób chorujących na zaburzenia odżywienia zmaga się z innymi problemami, a nieprawidłowe relacje z jedzeniem mają podłoże psychologiczne. Z kolei najczęściej u dziewczyn obserwuje się zaniżone poczucie własnej wartości. Zaburza to prawdziwy obraz ich ciała, prowadzi nierzadko do głodzenia się i w konsekwencji anoreksji lub wyrzutów sumienia po zjedzonym posiłku, następnie wymiotów i stąd już prosta droga do popadnięcia w bulimię.

Rodzice bądź opiekunowie potrafią reagować kiedy widzą symptomy choroby?

Rodzice i opiekunowie najczęściej reagują zbyt późno, gdy nieprzepracowane problemy w szkole i w domu oraz w relacjach z rówieśnikami doprowadzą już do poważnego wyniszczenia młodego organizmu, który potrzebuje składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.

W waszych terenach jest możliwość łatwego dostępu do specjalistów zajmujących się leczeniem tych zaburzeń?

Osobiście nie słyszałyśmy, by w naszej okolicy działała osoba specjalizująca się w leczeniu zaburzeń odżywiania, szkoła również nie uświadamiała nas w tym temacie. Chorzy nie wiedzą więc, gdzie zgłosić się ze swym problemem. Lekceważąca postawa większości społeczeństwa w tym temacie również nie pomaga – cierpiący na zaburzenia wstydzą się do nich przyznać, mogą myśleć, że problem dotyczy tylko ich i są ,,inni”, a naprawdę jest to zjawisko powszechne. W ten sposób powstaje błędne koło, bo negatywne uczucia tylko wzmagają zaburzenia.

Co chcielibyście poprzez własny projekt uświadomić społeczeństwu, jakie wiążecie z nim nadzieje?

Podjęliśmy się zadania, by poprzez tak często obecnie używane przez nastolatków social media, dotrzeć do wielu odbiorców i sprawić, że nie będą się czuli osamotnieni ze swoimi problemami, a ponadto dowiedzą się, jak stopniowo przywrócić prawidłowe relacje z jedzeniem. Mamy również nadzieję, że zauważą nas starsze osoby, w tym rodzice i nauczyciele, którzy zainteresują się tym tematem i dzięki naszej działalności dowiedzą się, jak rozmawiać z dziećmi czy innymi osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywienia oraz jakie kroki podejmować, by stać się dla nich wsparciem.

Dziękuje bardzo za rozmowę

Także dziękujemy i zachęcamy do wspierania naszego projektu oraz aktywnego odwiedzania naszych social mediów.

Social media projektu:

Facebook: https://www.facebook.com/Recovery-eating-dis-sorders-102760955577947/?ref=pages_you_manage
Instagram: https://instagram.com/recovery_eating_dissorders?utm_medium=copy_link
Tik tok: https://vm.tiktok.com/ZMLeRXQXV/

Uczniowie nagrali również film pokazujący, z jakimi myślami muszą na co dzień mierzyć się osoby dotknięte np. anoreksją czy bulimią: 

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły