Covid 19 a urlop pracownika

0
323

Pracownicy i pracodawcy szykują się na luzowanie obostrzeń. Pierwsi planują wakacje, drudzy liczą na uruchomienie branż i potrzebują rąk do pracy. W efekcie są już pierwsze przypadki zmiany planu urlopów przez pracodawców. Zdaniem prawników jest to możliwe, ale pracodawca musi uzasadnić swoją decyzję i zwrócić poniesione przez pracowników koszty – czytamy w serwisie Prawo.pl.

„Obecnie luzowanie obostrzeń sprawia, że powołanie się na koronawirusa przestaje być takim szczególnym uzasadnieniem” – dodaje ekspert.

Według Pawła Korusa, radca prawnego, partnera w kancelarii Sobczyk & Współpracownicy, w kwestiach „covidowych” jest w zasadzie jeden przepis dotyczący urlopu i odnosi się do tzw. infrastruktury krytycznej. „Placówki medyczne mogą być zaliczone do infrastruktury krytycznej” – mówi Prawu.pl mec. Korus.

Cytowani przez Prawo.pl eksperci nie mają wątpliwości, że zmiana planów urlopowych przez pracodawcę otwiera pracownikom drogę do dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów, np. zwrotu zapłaconego zadatku. „Pracownik musi jednak być w stanie udokumentować poniesione wydatki” – podkreśla mec. Tomasz Klemt.

„Ustawa w sprawie COVID-19 nie przewiduje odstępstw w tym zakresie od regulacji Kodeksu pracy. Oznacza to, że w przypadku odwołania z urlopu pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty bezpośrednio z tym zawiązane” – ocenia Kajetan Bartosiak, radca prawny z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/zmiana-planow-urlopowych-czy-pracodawca-moze-je-zmienic-czy,508077.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zdjęcie autorstwa Vincent Gerbouin z Pexels