Koncepcję wykonania połączeń istniejących w Częstochowie dróg rowerowych oraz ich brakujących fragmentów, aby zintegrować sieć miejskiej infrastruktury rowerowej, przedstawił w czwartek lokalny samorząd.
- Jak poinformował częstochowski magistrat, projekt CzęstoRowerowa zakłada uspójnienia sieci dróg rowerowych na terenie Częstochowy oraz uwzględnienie szlaków wylotowych i poprowadzenie dróg dla rowerów na wałach rzecznych.
- Z informacji miasta wynika, że obecnie rowerzyści w Częstochowie korzystają z ok. 85 km dróg rowerowych.
- Ich długość wzrośnie do ponad 100 km po ukończeniu dwóch realizowanych obecnie inwestycji drogowych (modernizacje DK46 i DK91).
„Uwzględniając ukończone inwestycje, jak i te przygotowywane, powstał plan na lata 2022-2024 wykonania łączników i remontów brakujących odcinków sieci dróg rowerowych” – powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
„CzęstoRowerowa zakłada również udrożnienie wałów rzecznych dla rowerzystów, choć w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody właścicieli. Chcemy jednak już dziś to wziąć pod uwagę” – zaznaczył Matyjaszczyk.
Koncepcję inwestycji zakładających łączenie istniejących tras dla rowerzystów opracował społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej Łukasz Kot we współpracy z kierownictwem Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Miasto zadeklarowało przesunięcia budżetowe dla zabezpieczenia finansowania projektu.
„Czasami wystarczy dodatkowe 50 metrów, które wpłyną na wygodę jazdy, a innym razem potrzeba 7-kilometrowego odcinka, aby połączyć się ze szlakiem prowadzącym do gminy ościennej” – zobrazował Kot.
Miasto zapowiada, że w tym roku mają zostać wykonane m.in. remont drogi rowerowej przy al. Jana Pawła II od Rynku Wieluńskiego do ul. Popiełuszki, łączniki w okolicy ulic Wręczyckiej i Okulickiego, połączenie ulic Bohaterów Monte Cassino z Hoene-Wrońskiego czy połączenie dróg w pobliżu ronda Mickiewicza.
W tym roku możliwe ponadto powinno stać się rozpoczęcie budowy ciągu rowerowego wzdłuż ul. Św. Jadwigi, łączącego ulicę Św. Rocha z Główną, który ułatwiłby dojazd rowerem do parku Lisiniec.
Częstochowski samorząd deklaruje, że stara się łączyć tamtejszy system dróg rowerowych z sąsiednimi gminami. Jeden z najdłuższych odcinków sieci (ok. 6,5 km), wzdłuż ul. Warszawskiej, łączący miasto z Rędzinami, powstał w 2015 r. Nowe odcinki dróg rowerowych powstały ostatnio m.in. przy okazji budowy centrów przesiadkowych przy trzech częstochowskich dworach kolejowych.
Częstochowa w swoich materiałach promocyjnych akcentuje, że jest jedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in. ok. 180-kilometrowy Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.


PAP