Częstochowski rower publiczny dwukrotnie droższy, niż zakładano i bez rozstrzygnięcia

Must read

Jak można było się spodziewać, w Częstochowie – mimo upłynięcia prawie dwóch miesięcy od przyjętej zwyczajowo daty rozpoczęcia sezonu – nadal nie można skorzystać z rowerów publicznych. Rozpisany w ostatniej chwili przetarg najpierw się wydłużył, a następnie utknął po otwarciu ofert.
Przyjęta w poprzednich sezonach praktyka polegała na starcie roweru publicznego 1 kwietnia. Odstępstwem był 2020 rok, kiedy z powodu raczkującej pandemii wielu zarządców nie bardzo umiało się odnaleźć w nowej rzeczywistości i w efekcie oddawało systemy później, czyli w przypadku Częstochowy na początku maja.

Odstępstwem był także pierwszy sezon, który złapał półroczne opóźnienie z powodu niemogącego znaleźć szczęśliwego końca przetargu. Podobne obawy pojawiły się i w tym roku w związku z opóźnieniem ogłoszenia postępowania na nowego operatora.

Przetarg ruszył 19 kwietnia, otwarcie zaś przewidziano na 26 kwietnia. Pojawiły się jednak dociekliwe pytania dotyczące strony technicznej przedsięwzięcia i liczne zastrzeżenia dotyczące proponowanej umowy organizatora z operatorem, więc w efekcie otwarcie po kilkukrotnym przesunięciu nastąpiło 6 maja.

W dniu otwarcia ofert zamieszczono informację o kwocie przeznaczonej na realizację zamówienia, czyli 280 431 złotych za – przypomnijmy – jeden sezon funkcjonowania systemu. Wtórowała jej informacja z otwarcia ofert. Jedynym oferentem w przetargu okazał się Nextbike Polska. w restrukturyzacji, który zażądał 596 628 zł, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż Centrum Usług Komunalnych gotowe było zapłacić. Pozostało zdecydować: dołożyć blisko 317 tys. zł, albo unieważnić cały przetarg. Do 22 maja nadal nie rozstrzygnięto postępowania, a haki stacji dokujących świecą pustkami.

Źródło: Dominik Wójcik, transport-publiczny.pl

Zdjęcie: Free-Photos z Pixabay 

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły