Czy moja szczepionka na koronawirusa zadziałała? Nowy szybki test potwierdzający skuteczność szczepienia

Must read

Czy teraz naprawdę jestem chroniony przed koronawirusem? To pytanie zadają sobie chyba wszystkie osoby po szczepieniu. Firma nal von minden z siedzibą w Moers, zajmująca się technologią medyczną, opracowała szybki test, który może niezawodnie wykrywać przeciwciała przeciwko patogenowi COVID-19 we krwi. I to w ciągu zaledwie 15 minut. Test NADAL® COVID-19 S1-NAb będzie dostępny w całej Europie od maja.

„Ludzie chcą mieć jasność po szczepieniu przeciw Covid-19: czy szczepionka zadziałała na mnie?” – mówi Thomas Zander, dyrektor nal von minden GmbH. Prawdą jest, że szczepienie przeciw COVID-19 – w zależności od szczepionki – zapewnia ochronę przed chorobą w 70 lub więcej procentach. Ale nie w 100 procentach.

Gdy szczepionka „zadziała” w organizmie człowieka powstają przeciwciała przeciwko tej chorobie. Zander: „Przeciwciała te zapewniają, że patogeny – koronawirusy – mogą zostać rozpoznane i szybko odparte w przypadku ewentualnego kontaktu. Działają prawie jak dyżurna jednostka policji w pogotowiu”.

Przeciwciała te mogą być poszukiwane we krwi danej osoby i – jeśli są obecne – mogą być łatwo wykryte. Dzięki testowi NADAL® COVID-19 S1-NAb można to zrobić łatwo i w ciągu zaledwie kilku minut. Dyrektor Thomas Zander wyjaśnia: „Nasz nowy szybki test do wykrywania przeciwciał może być w przyszłości wykonywany przez lekarzy. Na razie jest on zarezerwowany dla pracowników medycznych. Wystarczy maleńkie ukłucie w palec – o płowę mniejsze niż podczas badania poziomu cukru we krwi. Kropla krwi jest następnie umieszczana na załączonej kasecie testowej. W ciągu 15 minut można odczytać wynik”.

Nowy szybki test został już szeroko przetestowany podczas badań w USA i Chinach. „W USA i Chinach zaszczepionych jest dużo więcej osób, dlatego tam przeprowadzono pierwsze badania – mówi Zander. – Wkrótce pojawią się kolejne badania jakościowe w niemieckich instytucjach badawczych”. Pewne jest to, że test na obecność przeciwciał działa na wszystkie szczepionki (BioNtech, AstraZeneca, Johnson&Johnson, Sinovac i Moderna).

Zazwyczaj przyjmuje się dwie dawki szczepionki, dlatego zaleca się wykonanie nowego szybkiego testu na przeciwciała dwa tygodnie po pierwszym szczepieniu lub dwa tygodnie po drugim szczepieniu, powiedział Zander. „Ci, którzy czują odpowiedź immunologiczną już po pierwszym szczepieniu, jak na przykład łagodne objawy przeziębienia – mogą poczekać, aby otrzymać drugą dawkę szczepionki”. Oczywiście badanie można powtórzyć również kilka tygodni lub miesięcy później, ponieważ do tej pory nie wiadomo, jak długo szczepionka chroni przed koronawirusem.

Informacje o firmie

nal von minden GmbH. Firma nal von minden GmbH z Moers jest od 38 lat specjalistą w dziedzinie diagnostyki medycznej. Portfolio obejmuje szybkie testy i testy laboratoryjne do wiarygodnej diagnostyki w zakresie toksykologii, bakteriologii, kardiologii, ginekologii, chorób zakaźnych i urologii. Firma nal von minden GmbH zatrudnia łącznie około 230 pracowników w 9 europejskich lokalizacjach. www.nal-vonminden.com

Źródło informacji: nal von minden GmbH

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły