Dwa miliony złotych dla gminy, która będzie miała najwyższy wskaźnik szczepień

Must read

Dwa miliony złotych dostanie gmina, która będzie miała najwyższy wskaźnik szczepień w skali Polski; milion złotych otrzymają samorządy, które będą miały najwyższe wskaźniki w 49 regionach – m.in. takie rozwiązania zapowiedział we wtorek minister Michał Dworczyk. Będzie też ogólnopolska loteria.

Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień przedstawił na wtorkowej konferencji prasowej przedstawił plan działań, które mają zachęcić Polaków do szczepienia przeciw Covid-19.

Jak zapowiedział, od 1 lipca szczepienie II dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień. „Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć termin w dowolnym innym punkcie i zaszczepić się drugą dawką” – powiedział, zaznaczając, że może to mieć znaczenie zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

Kolejne rozwiązanie, to bezpośredni kontakt z seniorami powyżej 70 roku życia. W tę akcję mają być zaangażowane samorządy.

„W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 r.ż.” – poinformował minister Michał Dworczyk.

Jak mówił, rozmowy te będą najczęściej realizowane przez pracowników GOPS-ów czy MOPS-ów, a do takich starszych osób dojadą mobilne punkty szczepień. To będą zespoły w dużej mierze oparte o ochotnicze straże pożarne i państwowe straży pożarną. „Mamy deklaracje, że te zespoły strażaków, które do tej pory w dużej części w bardzo wielu miejscowościach, gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, teraz będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepień” – wyjaśnił.

Minister Dworczyk poinformował, że na akcje zachęcające do szczepień do gmin trafi ryczałt w wysokości od 10 do 40 tys. zł. Zapowiedział też szereg zachęt finansowych dla samorządów.

„Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75 proc. przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel” – wskazał.

Gmina, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. Gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma 2 mln zł.

Poza zachętami dla gmin, ma ruszyć także loteria Narodowego Programu Szczepień.

W sumie na promocję szczepień przeciw Covid-19 rząd przeznaczy ponad 140 mln zł.

aba/

Zachęty dla samorządów:

100 tys. zł

na dowolny cel dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik 75 proc. zaszczepienia swoich mieszkańców

1 mln zł

na dowolny cel dla gmin na terenie każdego z 49 byłych województw, które osiągną najwyższy wskaźnik zaszczepienia swoich mieszkańców

2 mln zł

na dowolny cel dla gminy, która osiągnie najwyższy wskaźnik zaszczepienia w Polsce

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły