Galeria „Stara Łaźnia” w Zawierciu otworzyła nowe wystawy

Must read

Instytucja Kultury Galeria „Stara Łaźnia” jest dostępna dla mieszkańców od września 2020 roku. Jej zadaniem jest szerzenie wartości sztuki dla różnych pokoleń. W znaczącym dla miasta budynku, w którym pierwotnie mieściła się łaźnia dla mieszkańców zabytkowego osiedla robotniczego TAZ, dzięki gruntownej rewitalizacji można obecnie spotkać się na wspólnym oglądaniu różnych tematycznie wystaw artystów.

Galeria Stara Łaźnia otwarła obecnie dwie nowe wystawy: „Definicja zmiany”, autorstwa Pauli Soboty oraz „Moje wnętrze(a)”, Kai Skwary. Pierwsza na fotografiach ukazuje więź przyjaźni pomiędzy autorką, a Anną Siwiecką, cierpiącej na chorobę nowotworową od 16 roku życia. Choroba całkowicie zmieniła i wzmocniła ich przyjaźń.

Na tych jedenastu fotografiach jest przedstawiona cała historia naszej przyjaźni, walka młodej dziewczyn, która mimo wielu przeciwności losu pokazała, że można osiągnąć wszystko, mówi Paula Sobota.


Ania to pełna pasji i żywotności dziewczyna, która nigdy nie daje za wygraną. Na zdjęciach prezentowane są wydarzenia z jej życia z przed i w trakcie choroby, w których razem z nią była autorka.

Przed chorobą jeździłam dużo na motorze. Teraz nie mogę tego robić, ponieważ chemioterapia zabrała mi dużo siły. Na zdjęciach widać także zmiany mojego wyglądu, zarówno te przed chorobą, jak i w trakcie jej. Zawsze chciałam iść w kierunku modellingu i także podczas leczenia postanowiłam, że się nie poddam. Nawet gdy byłam w trakcie chemioterapii, nie miałam włosów, chciałam pozować do zdjęć, bo bardzo chciałam pokazać, że daję radę. Chciałam także pokazać innym, że jeśli są w takiej sytuacji jak ja, nie muszą się wstydzić, a wręcz przeciwnie, mówi Anna Siwiecka.


Druga autorka prezentuje swój dorobek związany z pasją jaką są aranżacje wnętrz, podkreślając że te ukazują głębie jej duszy.

U nas, projektantów, jest tak, że mimo, iż te projekty są z reguły tworzone z myślą o kimś, to pokazują naszą, wewnętrzną cząstkę. Mam nadzieję, że uda się odnaleźć tę moją cząstkę w tych projektach, mówi Kaja Skwara.


Wystawy można oglądać do 21 sierpnia.

red. Bartosz Żołnierczyk


Źródło: dziennikzachodni.pl

Zdjęcie: UM Zawiercie

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły