Ministerstwo Zdrowia uruchomiło bezpłatną aplikacje IKP dla pacjentów, dzięki której z łatwością sprawdzimy informacje o zdrowiu naszym oraz bliskich. Będziemy mieli dostęp także do tych informacji o osobie trzeciej, ale tylko za upoważnieniem.
Dzięki IKP:
- otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail,
- wykupisz leki z recepty w różnych aptekach, nie tracąc refundacji,
- zamówisz e-receptę na stałe leki,
- udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków,
- masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia,
- odbierzesz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem),
- odbierzesz e-skierowanie,
- złożysz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- zmienisz lekarza/pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej,
- sprawdzisz wynik testu na koronawirusa,
- dowiesz się, do kiedy prawdopodobnie masz przebywać na kwarantannie lub izolacji domowej (ostatecznie zależy to od Twojego stanu zdrowia),
- pobierzesz Unijny Certyfikat COVID (UCC), który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub fakt bycia ozdrowieńcem.
- Jak mam się zalogować na IKP?
Wchodzisz na stronę pacjent.gov.pl i logujesz się. Nie musisz rejestrować konta, ale żeby się zalogować, potrzebujesz elektronicznego podpisu.
Możesz wybrać jeden z kilku sposobów logowania się:
- profil zaufany — to Twój bezpłatny, elektroniczny podpis, dzięki któremu załatwisz urzędowe sprawy online. Bez wychodzenia z domu załatwisz profil zaufany, jeśli jesteś klientem bankowości elektronicznej PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo. Sprawdź, jak założyć profil zaufany Jeśli masz już profil zaufany, system da Ci możliwość zalogowania się za pomocą banku lub innego dostawcy PZ.
- tymczasowy profil zaufany — jeśli jesteś w wieku co najmniej 70 lat, możesz założyć tymczasowy profil zaufany, kontaktując się z urzędnikiem przez komputer. Jest ważny przez 3 miesiące.
- e-dowód — to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zalogujesz się za pomocą czytnika. Na stronie masz instrukcję, jak to zrobić Przeczytaj, jak użyć e-dowodu
za pomocą konta bankowego iPKO lub Inteligo, konta internetowego w Pekao SA lub konta w BOŚ lub w BNP Paribas lub konta w banku spółdzielczym.
Serwis pacjent.gov.pl jest szyfrowany, zabezpieczony, podobnie jak zabezpieczają dostęp banki, i znajduje się w bezpiecznej domenie rządowej. Dla bezpieczeństwa Twoich danych zwracaj uwagę na to, czy logujesz się na stronie o właściwym adresie, czy adres strony w przeglądarce poprzedza symbol kłódki i litery „https”.
Jeśli po zalogowaniu się na IKP przez czas jakiś nie będziesz korzystać z konta, podobnie jak to się dzieje w przypadku bankowości internetowej, system przerwie sesję i odeśle Cię na główną stronę portalu pacjent.gov.pl.
Szczegóły: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta
Źródło: https://pacjent.gov.pl/
Zdjęcie: https://pacjent.gov.pl/