Po raz kolejny już – zespół Śpiewanie bez Granic zaprezentował najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej – opery i operetki – na Zamku Tenczyn oraz w Klasztorze w Alwerni.

Niesamowite koncerty są rezultatem czwartych już warsztatów wokalnych odbywających się na terenie Gminy Krzeszowice – tym razem przy życzliwości Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach, gospodarzy Zamku Tenczyn w Rudnie, Klasztoru w Alwerni oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni – miały miejsce w dniach 29.06-4.07.2020.

Tegoroczne warsztaty ze względu na specyficzną sytuację związaną z pandemią przyjęły nieco krótszą formę, jednakże udało nam się wykonać dwa zwieńczone artystycznym sukcesem koncerty, i to właśnie pierwszy z nich odbył się w podziękowaniu medykom i wszystkim niosącym pomoc podczas trudnej sytuacji epidemiologicznej 3.07.2020 w Klasztorze w Alwerni – Opera di Sacra.

Drugim ważnym wydarzeniem był Muzyczny Szturm na Zamek Tenczyn, który okazał się przywołać tłumnie spragnioną muzyki publiczność.

W repertuarze znalazły się najpiękniejsze dzieła sakralne, operowe, operetkowe a także perły muzyki filmowej jak „Nella Fantasia” autorstwa Ennio Moricone czy „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu Szpieg w Masce. Nie zabrakło dzieł Moniuszki, Donizettiego, Lehara, Verdiego, Straussa, Pucciniego, Belliniego, Webbera czy Mozarta w wykonaniu zespołu oraz solistów. Zabrzmiały pełne emocji dzieła takie jak „Va pensiero”, „Brindisi”, „Czardasz”, „Wielka sława to żart”, „ Matki człowieczej lament” czy „Amore Perduto”.

Do zacnego grona naszych artystów dołączyli: Dorota Dobrolińska-Struck, Joanna Petryka-Wawrowska, Milena Sołtys-Walosik, Joanna Święszek, Miranda Exner, Katarzyna Haras, Joanna Święszek, Iwona Siwiec, Anna Konik, Krzysztof Aureliusz Łuczyński oraz Rafał Majzner.

Zaakompaniowali Olena Spivak-Slonytska oraz Mateusz Lasatowicz z towarzyszeniem instrumentów : Agnieszki Michalik, Anny Śliwy, Michała Bajorka (skrzypce), Teresy Wawszczak (altówka), Kariny Krychun (wiolonczela) oraz Izabelli Kasprolewicz na flecie poprzecznym.

Zadyrygowali : Joanna Grandys, Magdalena Białecka oraz Maksymilian Żelazny.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Marszałka Małopolski, Starostwa Powiatowego w Krakowie, Burmistrza Gminy Krzeszowice a także Burmistrz Gminy Alwernia, pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mimo, że w tym roku nic nie zapowiadało tego, że wydarzenie uda się zorganizować – że doszło ono do skutku i jest ono kolejnym sukcesem ważnym dla Gminy Krzeszowice. Zespół mimo pandemii cały czas pracował i rozwijał się np. poprzez wirtualny projekt Nabucco, który zintegrował ludzi z niemal 30 krajów świata. Śpiewanie bez Granic wzięło również udział w tegorocznej edycji Festival delle Art V Edizione 2020 sul Web organizowanym przez Associazione Noi per Napoli w Neapolu, co zaowocowało sukcesem w postaci przyznania zespołowi nagrody specjalnej Noi per Napoli oraz 1 miejsca w katogori śpiew od jur prasowych za nagranie „O sole mio” w wykonaniu Krzysztofa Łuczyńskiego, Luca Tamani oraz zespołu wokalnego.

Warsztaty i koncerty powstały przy współpracy dwóch niezależnych stowarzyszeń Polsk-Norsk Kulturforening SAMHOLD z siedzibą w Oslo oraz Stowarzyszenia Scena Kultury Wokalnej Śpiewanie bez Granic z Tenczynka.

Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Krzysztof Aureliusz Łuczyński – tenor Den Norske Opera w Oslo pochodzący z Tenczynka, któremu to zawdzięczamy to, że od 2017 roku na terenie naszej Gminy sztuka operowa rozkwita z roku na rok pod postacią koncertów, warsztatów i różnych międzynarodowych muzycznych inicjatyw.

Justyna Skowronek

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć związaną z powyższym wydarzeniem. Zdjęcia są autorstwa Aleksandry Kasprolewicz i Tymka Hojowskiego

Źródło : organizatorzy. Tekst autorstwa Justyny Skowronek, zdjęcia wykonali : Aleksandra Kasprolewicz i Tymek Hojowski