Jadwiga Wiśniewska z prestiżową nagrodą Europejskiego Ambasadora Województwa Śląskiego 

0
219

Kapituła Europejskiego Forum Przyszłości wyróżniła Europoseł Jadwigę  Wiśniewską prestiżową nagrodą Europejskiego Ambasadora Województwa Śląskiego. Uroczysta gala odbyła się 6 października w Filharmonii Śląskiej i była jednocześnie zwieńczeniem pierwszego dnia Europejskiego Forum Przyszłości, które odbywa się na Stadionie Śląskim w Chorzowie w dniach 6-8 października.  

Nagrody Europejskiego Forum Przyszłości zostały przyznane po raz pierwszy. Zaszczytne wyróżnienie nagrodą Europejskiego Ambasadora Województwa Śląskiego otrzymała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.  

Serdecznie dziękuję za wyróżnienie. To dla mnie zaszczyt, że Kapituła Europejskiego Forum Przyszłości, doceniła moją aktywność na forum Parlamentu Europejskiego, gdzie zawsze stoję po stronie polskich spraw. Nagroda ma dla mnie szczególne znaczenie i traktuję je jako zobowiązanie do promowania potencjału województwa śląskiego i zabiegania o to, by transformacja klimatyczna była sprawiedliwa, bowiem sprawiedliwa transformacja to duża szansa, ale też i wyzwanie, by uczynić nasz region promotorem cyfryzacji, innowacji i czystych technologii – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska. 

Nagrody zostały przyznane w związku z trwającym w Chorzowie w dniach 6-8 października Europejskim Forum Przyszłości. Komitetowi Honorowemu EFP przewodniczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. 

– Trudno o lepsze miejsce do dyskusji o przyszłości Śląska, Polski i Europy. Województwo śląskie zjednoczone jest w różnorodności, tak jak zjednoczona w różnorodności jest Unia Europejska. To tutaj bije serce polskiego przemysłu, a tradycja i dziedzictwo przemysłowe Europy, spotykają się z innowacyjnością i zielonymi technologiami. Jednocześnie Śląskie to region, który staje przed wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna – wskazywała Europoseł Wiśniewska podczas ceremonii otwarcia Europejskiego Forum Przyszłości. 

Trzydniową dyskusję przedstawicieli świata nauki, biznesu i polityki otworzyła sesja plenarna „Europa: bariery, wyzwania i cele, czyli przyszłość Starego Kontynentu”, podczas której Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że kluczowym zagadnieniem nie tylko dla przyszłości Śląska i Polski, ale całej Europy jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak transformację klimatyczną uczynić sprawiedliwą i jak najmniej uciążliwą dla obywateli. 

Europoseł zaakcentowała także, że Unia Europejska staje przed licznymi wyzwaniami. Wskazała jednocześnie, że dla Wspólnoty niewątpliwie będzie to dekada Europy cyfrowej, przyjaznej środowisku, ale jednocześnie Europy, która nie może zapominać o wymiarze społecznym prowadzonych polityk.

– Potrzebujemy kompleksowego i zrównoważonego spojrzenia, które będzie uwzględniało dysproporcje istniejące pomiędzy państwami UE, umożliwiając im sprawiedliwą transformację – dodała Wiśniewska. 

Europoseł podkreśliła jednocześnie, że Unia Europejska może być silna siłą państw członkowskich, tak więc, przyszłość UE to silne gospodarczo i jednocześnie zachowujące swoją tożsamość kulturową i narodową państwa członkowskie.

Redakcja