Karta Dużej Rodziny w wersji cyfrowej

0
251

Karta Dużej Rodziny jest już dostępna aplikacji mObywatel

O nowości w aplikacji na środowej konferencji poinformowali ministrowie Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Marlena Maląg – minister pracy i polityki społecznej.

Cyfryzacja dla rodzin

– Karta Dużej Rodziny ma ogromne znaczenie we wzmacnianiu polityki demograficznej, ale i we wzmacniania dużych rodzin – powiedziała w trakcie spotkania minister Marlena Maląg. – Karta ewaluowała. Właśnie dokonaliśmy kolejnego, ważnego – cyfrowego – kroku. Cieszę się, że od dziś jest dostępna w aplikacji mObywatel – dodała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Z Karty Dużej Rodziny korzysta obecnie już ponad milion rodzin wielodzietnych, czyli ponad 3,4 miliona osób! Dostępne dzięki niej zniżki oferuje już ponad 8,6 tysięcy partnerów w 29,3 tysiącach lokalizacji. Teraz będzie jeszcze łatwiej dostępna – w aplikacji mObywatel.

Co zrobić, aby w swoim telefonie mieć Kartę Dużej Rodziny?

– Osoby, które już korzystają z naszej aplikacji – wystarczy, że ją zaktualizują. Rodziny, które do tej pory nie korzystały z mObywatela – mogą ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Nasza aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz. – mObywatel jest aplikacją dla całej rodziny. Znajdziemy w niej dokumenty dla każdego – dodaje sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeszcze kilka słów instruktaża dla osób, które dopiero zamierzają pobrać aplikację. Pobierając mObywatela po raz pierwszy i chcąc mieć w nim Kartę Dużej Rodziny – na głównym pulpicie mObywatela wystarczy wybrać duże koło ze znakiem plus (+), podpisane „Dodaj swój pierwszy dokument” i potwierdzić dostęp profilem zaufanym. Następnie z listy dostępnych dokumentów wskazać mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny.

Rodzinna aplikacja

Jeśli korzystacie już z aplikacji, zaktualizujcie ją. W kolejny kroku – na głównym pulpicie mObywatela wybierzcie duży przycisk „Dodaj dokument”. Następnie z listy dostępnych dokumentów kliknijcie mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny. Gotowe!

Mobilna KDR daje dostęp do kart należących do rodziny. Po wybraniu funkcji „Moi bliscy” wyświetli się lista wydanych kart. Można je okazać, tak jak własną kartę. Dostępną w mObywatelu Kartę Dużej Rodziny można też zweryfikować, tak jak dotychczasową, „tradycyjną”, kartę.

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i aplikacja dla całej rodziny. Można w niej znaleźć dokumenty dla każdego. Dla uczniów – mLegitymacja szkolna. Dla studentów – mLegitymacja studencka. Starsi użytkownicy aplikacji znajdą w niej też m.in.:

– mObywatel (kiedyś mTożsamość) – zawiera dane pochodzące z Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru PESEL. Dzięki niemu możemy się wylegitymować (np. na poczcie, podczas kontroli biletów w pociągu, itp.) bez okazywania tradycyjnego dowodu osobistego.

– eRecepta – w mObywatelu znajdziecie dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Dzięki temu w aptece nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu odbioru – wystarczy okazać dostępny w aplikacji kod QR do zeskanowania.

– mPrawo jazdy – czyli odzwierciedlenie uprawnień do prowadzenia pojazdów, to jeden z najpopularniejszych dokumentów w aplikacji – korzysta z niego 1 648 340 obywateli.

– Licznik punktów karnych – jest uzupełnieniem mPrawa jazdy, pozwala na podgląd aktualnego konta punktowego.

– mPojazd – dane naszego samochodu – dokładniej informacje z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i potwierdzenia wykupienia polisy OC.

– Bilety kolejowe – te zakupione w systemie PKP Informatyka.

A to i tak nie wszystko.

Wyczekiwane nowości

– W naszej aplikacji można znaleźć także krajowy dokument z informacją o odbytym szczepieniu. Wkrótce pojawi się w niej Unijny Certyfikat Covid, który umożliwi swobodne poruszanie się po Unii Europejskiej – zapowiada minister Adam Andruszkiewicz. – Wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pracujemy też nad tym, aby jeszcze w tym roku w aplikacji pojawiła się także Legitymacja emeryta i rencisty – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

To teraz w skrócie – oto najważniejsze powody, dla których warto mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel. Dzięki niej m.in.:

– bezpiecznie pobierzesz i okażesz swoje dane (nie musisz mieć dowodu osobistego przy odbiorze paczki na poczcie, czy podczas kontroli biletów w pociągu, itp.),

– zrealizujesz e-recepty bez podawania numeru PESEL,

– potwierdzisz uprawnienia kierowcy,

– sprawdzisz punkty karne,

– okażesz i sprawdzisz dane swojego samochodu.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS. Jest bezpłatna, bezpieczna, przygotowuje ją zespół NASK.

Źródło: PAP MediaRoom

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels