Kolizje na drogach. Uwaga na trudne warunki!

133

Policja prosi o szczególną uwagę na drogach i dostosowanie prędkości do warunków jazdy

W czwartek (10.12.br.) na terenie powiatu olkuskiego doszło do kilku kolizji drogowych. Trudne warunki atmosferyczne, mróz, śliska nawierzchnia i pojawiające się w wielu miejscach opady śniegu spowodowały, że na drogach było ślisko i niebezpiecznie.

Opady śniegu czy marznącego deszczu, powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia jest mokra i śliska. W takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. O tym jak na drodze jest niebezpiecznie przekonało się wczoraj kilku kierowców. W Jaroszowcu na ulicy Kolejowej kierowca chevroleta nie dostosował prędkości do warunków na drodze, wpadł w poślizg i dachował. Choć całe zdarzenie wyglądało dość poważnie, to na szczęście nikt w nim nie poniósł obrażeń. W Olkuszu na ulicy Polnej kierowca fiata nie zachował bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i uderzył w tył samochodu osobowego marki Kia. Podobnie było na ulicy Kościuszki. Tam kierowca skody najechał na nissana. Jeszcze tego samego dnia, kierujący samochodem ciężarowym Daf, podczas zmiany pasa ruchu, na drodze krajowej nr 94 nie zachował ostrożności i najechała na fiata.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozwagę na drodze. Często zmieniające się warunki atmosferyczne są nie tylko utrudnieniem dla kierowców, ale stanowią poważne niebezpieczeństwo. Gdy na drodze jest ślisko, wydłuża się droga hamowania, a koła tracą przyczepność. Nagłe manewry mogą doprowadzić do wypadków i kolizji.

Kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność na wzniesieniach, dolinach, mostach, wiaduktach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W tych miejscach droga często bywa oblodzona.

Policja apeluje również do pieszych, by nosili elementy odblaskowe. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będą lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Starajmy się przewidywać zagrożenie. Jedźmy ostrożnie i bezpiecznie !

Źródło: KPP Olkusz

Zdjęcie autorstwa Artyom Kulakov z Pexels