Kronika kryminalna powiatu ouskiego

758

Wydarzenia kryminalne, drogowe i bezpieczeństwo w powiecie olkuskim

Niewybuch na Pustyni Błędowskiej

Patrol saperski zabezpieczył niewybuch z okresu II Wojny Światowej znaleziony przypadkowo na terenie Pustyni Błędowskiej w Kluczach. Funkcjonariusze apelują  o ostrożność i przypominają, że odnalezionych materiałów wybuchowych nie należy dotykać, przenosić, ani rozbrajać. Manipulowanie przy takich przedmiotach może zakończyć się tragedią.

W ubiegłym tygodniu, mieszkanka Klucz podczas popołudniowego  spaceru po terenie Pustyni Błędowskiej,   zauważyła pocisk, najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej. Poinformowała o znalezisku swojego ojca, który …. przeniósł niewybuch  do punktu widokowego Czubatka w Kluczach.  Na miejsce został wezwany patrol saperski, a do czasu ich przyjazdu miejsce zabezpieczali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kluczach. Saperzy z VI Brygady Desantowo-Szturmowej z Krakowa, zabezpieczyli i zabrali niewybuch. Saperzy sprawdzili również pobliski teren, nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.
Należy dodać, że w myśl art. 160 kodeksu karnego  mężczyzna swoim zachowaniem mógł stworzyć bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, osób znajdujących się w rejonie punktu widokowego Czubatka. Pamiętajmy, że w sytuacjach znalezienia przedmiotów, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego należy poinformować o tym fakcie policję. Nawet stare i zardzewiałe „pamiątki” z okresu wojennego nadal są niebezpieczne i stanowią śmiertelne zagrożenie. Policja apeluje do wszystkich, którzy ujawnią tego typu przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać i manipulować przy nich. Pamiętajmy, że duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Niewybuch z okresu II Wojny Światowej, zabezpieczony na Pustyni Błędowskiej . Fot. KPP Olkusz
Cofnięty licznik

W  niedzielę ( 04.04.br.) na ulicy Budowlanej w Olkuszu  mundurowi  skontrolowali pojazd marki BMW, który miał niesprawne oświetlenie. Funkcjonariusze sprawdzili także aktualny stan drogomierza w aucie – wynosił 337.385 km, po czym zweryfikowali te dane w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów). Okazało się, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił w lutym 347.003 km. Mężczyzna  nie potrafił wyjaśnić, dlaczego obecny stan licznika jest niższy niż w lutym br.


36-letni mężczyzna za brak świateł w pojeździe został pouczony. Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z  art. 306a § 1Kodeksu Karnego – „Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1) – sprawą zajmą  się Policjanci z  Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, którzy wyjaśnią, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

70 lat i 3 promile

W sobotę (03.04.br.) po godzinie 15., 30 –letnia kierująca jadąc wraz z ojcem, zwrócili uwagę na niepewnie poruszającą się po drodze toyotę i niezwłocznie powiadomili o tym fakcie policję. Kobieta wraz z ojcem, jechała od miejscowości Jaroszowiec za poruszającym się po drodze zygzakiem kierowcą. W miejscowości Klucze na jadącą zygzakiem toyotę zwrócił także uwagę inny, 35- letni kierowca.


Pojazd nadal nie utrzymywał się na swoim pasie ruchu i stwarzał zagrożenie. Mężczyzna powiadomił policję i również od miejscowości Klucze jechał za stwarzającym zagrożenie samochodem. Kiedy kierujący toyotą zjechał na drogę prowadzącą do miejscowości Bolesław, na wysokości zjazdu na punk widokowy „ Róże Wiatrów” jadąca za nim kobieta z ojcem i jadący za nim mężczyzna, wspólnie dokonali zatrzymania kierowcy toyoty, odbierając mu kluczyki. Od mężczyzny wyczuwalna była silna woń alkoholu. Mundurowi, którzy po chwili byli na miejscu zbadali stan trzeźwości 70-latka. Okazało się, że miał on blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz amator jazdy „na podwójnym gazie” za swe czyny odpowie przed Sądem. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy mieszkanki Mysłowic i jej ojca oraz mieszkańcowi Podlipia , którzy zatrzymali pijanego kierowcę. Ich zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.


Nielegalni palacze

Blisko15 tys. sztuk papierosów różnych marek, ponad 5 kg krajanki tytoniowej, bez polskich znaków akcyzy zabezpieczyli policjanci u 60-latka. Sprawca handlował nimi na jednym z olkuskich placów targowych. Mężczyzna został zatrzymany i wkrótce usłyszy zarzuty.

Olkuscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, uzyskali informację na temat  mężczyzny, który może posiadać znaczne ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Z poczynionych ustaleń wynikało, że podejrzewanym o to przestępstwo jest 60-letni mieszkaniec gminy Klucze, który nielegalny towar miał oferować na jednym z olkuskich targowisk.
1 kwietnia br. kryminalni na terenie targowiska ujawnili, a następnie zabezpieczyli 14.800 sztuk papierosów oraz ponad 5 kg krajanki tytoniowej. Zabezpieczone wyroby nie posiadały polskich znaków skarbowych akcyzy. 
Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do  olkuskiej komendy. W sprawie tej będzie prowadzone postępowanie, a sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Za czyn ten grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do trzech lat. 

Pomocny dzielnicowy

W poniedziałek (29.03 br.) około godziny 13.30 jedna z mieszkanek osiedla Pakuska skontaktowała się z dzielnicowym. Policjant w tym czasie pełnił służbę obchodową z innym dzielnicowym w rejonie. Kobieta była zaniepokojona brakiem kontaktu z sąsiadką. Martwiła się o zdrowie i życie  79-latki, tym bardziej, że starsza pani była schorowana.  Policjanci szybko ustalili numer telefonu do  brata 79-latki i skontaktowali się z nim. Jak ustalili, sytuacja była dość poważna, ponieważ starsza pani chorowała na cukrzycę. Istniało więc duże prawdopodobieństwo, że mogła ona stracić przytomność. Policjanci wezwali na miejsce strażaków, którzy wyważyli drzwi  weszli do mieszkania, gdzie w pokoju na podłodze, zastali skrajnie wyczerpaną leżącą kobietę. 79-latka była przytomna, ale kontakt z nią był utrudniony. Nie reagowała na żadne słowa. Mundurowi czekając na przyjazd karetki pogotowia, rozpoczęli czynności ratownicze.  Strażacy podali chorej tlen i kontrolowali jej stan zdrowia, aż do momentu przyjazdu karetki.  79-latka trafiała do szpitala i została pod opieką lekarzy. Jak się okazało, stan, w którym się znajdowała starsza pani, był poważny co mogło grozić zapaścią oraz śpiączką.   

Na szczęście pomoc nadeszła w porę. Dzięki czujności sąsiadki i reakcji służb, uratowano życie starszej kobiety.

90 dni aresztu

W ubiegłym tygodniu (24.03. br.) policyjny patrol został wezwany do jednej z drogerii działającej w Olkuszu. Zgłoszenie dotyczyło ujęcia przez pracownika ochrony  sklepu mężczyzny, który  ukradł wyroby perfumeryjne o wartości około 780 zł. Ustalono również, że ten mężczyzna kilka dni wcześniej tj. 18.03. br. dokonał jeszcze innej kradzieży w tym sklepie na około 1000 złotych. Uzyskane informacje w tej sprawie potwierdziły m.in. nagrania z kamer monitoringu pochodzące ze sklepu. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do komendy w Olkuszu. 26 marca br. 25-letniemu mężczyźnie prokurator przedstawił zarzut tzw. kradzieży szczególnie zuchwałej. Z uwagi na to, że mężczyzna był wcześniej karany za podobne przestępstwa, za które odbywał karę dwóch lat pozbawienia wolności  a kolejnych przestępstw dopuścił się w warunkach recydywy, sąd zastosował wobec niego trzy miesiące aresztu.   W świetle obowiązujących przepisów grozi mu kara do 12 lat pozbawiania wolności.


Poszukiwany i złapany

25.02. br. policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali 59-letniego mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna był poszukiwany przez organy ścigania do odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Policjanci patrolówki mieli informacje, że poszukiwany mężczyzna może przebywać na terenie jednego z olkuskich osiedli. Podczas objazdu rejonu około godziny 10 rano w pobliżu przystanku autobusowego zauważyli poszukiwanego 59-latka. Mężczyzna został wylegitymowany i zatrzymany. Był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olkuszu do odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo tj. kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Osoby, które ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości, często zmieniają swoje miejsca zamieszkania. Ukrywają się wśród znajomych czy rodziny. Dobre rozpoznanie, czujność policjantów, a także duże zaangażowanie w wykonywanie codziennych obowiązków służbowych przynoszą właściwe efekty.

Złodziejska dwójka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 21 i 26 lat, którzy z magazynu znajdującego się przy jednym ze sklepów budowalnych w Olkuszu, ukradli różne narzędzia i artykuły przemysłowe. Jeden z mężczyzn w wieku 26 lat był w przeszłości notowany za podobne przestępstwa, a tym razem działał w warunkach recydywy.

Do kradzieży z włamaniem doszło 23 lutego w nocy po godzinie 3 w Olkuszu. Według zgłoszenia mężczyźni mieli dokonać kradzieży z magazynu zewnętrznego, w którym przechowywane był różne artykuły. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce, zauważyli jak dwaj mężczyźni oddalają się w kierunku ogrodzenia. Mundurowi podejrzewali, że są oni sprawcami kradzieży i wylegitymowali te osoby. Okazało się, że mężczyźni mieli przy sobie sprzęt pochodzący z magazynu. Mężczyźni zostali zatrzymani i doprowadzeni do policyjnego aresztu a skradzione przedmioty zabezpieczone. Śledczy ustali również, że dwa dni wcześniej jeden z mężczyzn tj. 26 letni mieszkaniec Olkusza ukradł z tego magazynu inny sprzęt. 

Zgormadzony w tej sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie w dniu 24 lutego br. zarzutów  kradzieży, do których obaj  mężczyźni się przyznali.   Z uwagi na fakt, że 26-letni mężczyzna działał w warunkach recydywy teraz grozić mu może znacznie wyższy wymiar kary – nawet do 7,5 roku pozbawienia wolności. 


Udawał swojego brata

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olkuszu, celem doprowadzenia do zakładu karnego. Podczas zatrzymania 24-latek podawał się za brata bliźniaka i miał przy sobie narkotyki. Mężczyzna trafił już do aresztu na trzy miesiące.

Zatrzymanie mężczyzny to wynik pracy policjantów Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Mundurowi podejrzewali, że mężczyzna, znajduje się w piwnicy w jednej z olkuskich kamienic. Kiedy policjanci sprawdzili, to miejsce zastali tam dwie osoby. Mężczyźni w wieku 24 i 26 lat. Obaj byli kompletnie zaskoczeni wizytą policjantów. Jeden z nich, 24-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego, miał przy sobie amfetaminę, co potwierdziło przeprowadzone badanie testerem narkotykowym. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy.

24-latek podawał dane swojego brata bliźniaka. Myślał, że w ten sposób uniknie odpowiedzialności i nie trafi do aresztu. Mężczyzna od dłuższego czasu ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości i niedawno wrócił do kraju. Był poszukiwany za oszustwo. 24-latek usłyszał już zarzut posiadania narkotyków oraz wprowadzenia w błąd funkcjonariusza, co do swojej tożsamości. 12 lutego br. trafił do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe trzy miesiące.

Amator cudzej karty

Olkuscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył sobie kartę bankomatową i przy jej użyciu dokonał kilku transakcji. 48-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej usłyszał już zarzuty w tej sprawie i przyznał się do ich popełnienia.

Do zdarzenia doszło w lutym br. w Olkuszu. 48-letni mężczyzna znalazł na jednej z olkuskich ulic kartę bankomatową i zamiast zwrócić zgubę, postanowił ją sobie przywłaszczyć. Tego samego dnia przy użyciu karty bankomatowej pięciokrotnie dokonał transakcji na kwoty poniżej 50 złotych w różnych sklepach na ternie Olkusza. Usiłował dokonać kolejnej transakcji, ale właściciel zdążył zablokować kartę w banku.

Powiadomieni o zdarzeniu policjanci olkuskiej komendy w wyniku działań operacyjnych ustalili sprawcę tego przestępstwa. Był nim 48-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. 48-latek został zatrzymany na terenie Olkusza. Usłyszał już zarzuty i złożył wyjaśnienia. Za przywłaszczenie znalezionej karty, a także kradzieże z włamaniami na konto bankowe odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do lat 10 pozbawienia wolności

Uratowany przed zimą

10 lutego policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu sierż. szt. Albert Faliszek i st. post. Michał Kubański podczas patrolu miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne w jednym z niezamieszkałych budynków znaleźli wycieńczonego mężczyznę. 70-latek był w głębokiej hipotermii i nie tylko ujemna temperatura stanowiła poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia, ale i stan budynku, w którym przebywał mężczyzna.

Podczas kontroli miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, policjanci z patrolówki w jednym z pustostanów w Olkuszu, znaleźli mężczyznę. 70-latek leżał na łóżku w jednym z pomieszczeń, okryty był kołdrą. Kontakt z mężczyzną był utrudniony. Miał zaburzenia mowy i nie wiedział, gdzie się znajduje. Objawy, które towarzyszyły mężczyźnie wskazywały, że może on znajdować się w głębokiej hipotermii. Policjanci udzielili 70-latkowi pomocy i okryli go kocem termicznym. Na miejsce natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na pomoc medyczną, policjanci cały czas kontrolowali funkcje życiowe mężczyzny. 70-latek ciągle tracił przytomność i po ocuceniu odzyskiwał ją. Na miejscu zespół ratowników medycznych, potwierdził przypuszczenia mundurowych. Mężczyzna był w głębokiej hipotermii, a temperatura jego ciała wynosiła 27 stopni Celsjusza. Wycieńczony i wychłodzony mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.

Wypadek drogowy w Bolesławiu

1 osoba została ranna w wypadku drogowym, do którego doszło 10.08.br. na drodze krajowej nr 94 w Bolesławiu. Kierowca renault wjechał w tył ciężarówki. Mężczyzna był nietrzeźwy. Miał około 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło rano około godziny 9  na drodze krajowej nr 94 w Bolesławiu na pasie w kierunku Katowic. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierowca tira zatrzymał się na sygnalizacji świetlej, a jadący za nim kierowca Renault Master najechał na jego tył. 59-letni kierowca samochodu dostawczego najprawdopodobniej zasnął podczas jazdy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 2,6 promila alkoholu. Do szpitala z licznymi złamaniami nóg i ogólnymi obrażeniami przewieziono  kierowcę renault. Na miejscu pomocy udzielali strażacy, którzy za pomocą specjalistycznego sprzętu wydobywali z pojazdu 59-latka. Na drodze w kierunku Katowic zablokowany był jeden pas ruchu. Utrudnienia trwały przez około 4 godziny.

Teraz dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku wyjaśnia olkuska policja.

19 lat i kradzież

Kobieta wpadła na pomysł, że wykorzysta kasę samoobsługową w jednej z olkuskich drogerii, gdzie skanowała produkty tańsze, a pod nimi próbowała przemycić inne o wiele droższe kosmetyki. Myślała, że uda jej się przechytrzyć pracownika ochrony sklepu.

19-latka w koszyku miała kosmetyki o różnej wartości. Kobieta skanowała 5 maseczek do pielęgnacji twarzy a pod nimi układała inny droższe produkty. Były to perfumy, podkład do twarzy, pasta do zębów oraz szczoteczka o łącznej wartości ponad 370 złotych. W trakcie skanowania podkładała towar tak, że skaner skanował jedynie kod z maseczki. Zeskanowane produkty od razu wkładała do swojej torebki. Wszystko po to, by zapłacić mniej niż rzeczywista wartość produktów, które znalazły się w jej koszyku. Za zakupy warte około 390 złotych kobieta zapłaciła zaledwie dziewięć złotych.

19-latkę bacznie obserwował ochroniarza sklepu. Nie uszło jego uwadze zachowanie kobiety przy kasie. Zanim kobieta zdążyła wyjść ze sklepu, pracownik zagrodził jej drogą i wezwał na miejsce policję.

Policjanci wylegitymowali klientkę sklepu i dokładnie obejrzeli monitoring, na którym widać jak 19-latka podkłada pod maseczkę droższe produkty. Kobieta twierdziła, że robiła to nieumyślnie. Sama była zdziwiona, że za produkty zapłaciła tak niewiele. 19-latka niebawem odpowie za wykroczenie, którego się dopuściła.


Zatruty czadem

Olkuscy policjanci uratowali życie mężczyźnie, który zatruł się czadem

38-letni mężczyzna, który zatruł się tlenkiem węgla, na własną rękę próbował dostać się do szpitala. Kiedy zrozumiał, że nie da rady wezwał pomoc. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu wezwali pogotowie ale stan mężczyzny pogarszał z minuty na minutę. Policjanci podjęli szybką decyzję o przewiezieniu go do szpitala. Dzięki ich szybkiej reakcji nie doszło do tragedii.

27 stycznia br. sierżant Monika Kocjan i młodszy aspirant Tomasz Sikora z olkuskiej drogówki otrzymali informację, że na poboczu drogi od Osieka w kierunku Olkusza stoi skoda Octavia, a w niej jest kierowca, który miał ulec podtruciu tlenkiem węgla. Mężczyzna nie mógł dokładnie określić swojego położenia. Kontakt z nim był wyraźnie utrudniony. 38-latek zaczadził się tlenkiem węgla, który wydobywał się z kominka w jego domu. Na pół przytomny przewrócił się i uderzył głową, rozcinając łuk brwiowy. Mężczyzna na własna rękę próbował dojechać do szpitala, ale podczas drogi źle się poczuł i zadzwonił na numer alarmowy. Od razu po otrzymaniu zgłoszenia mundurowi udali się w rejon w poszukiwaniu skody. Na ulicy Osieckiej zauważyli pojazd i jego kierowcę. Policjanci szybko udzielili mężczyźnie pomocy i wezwali na miejsce pogotowie. W czasie oczekiwania na karetkę stan mężczyzny pogarszał się jednak z minuty na minutę. Ponieważ dalsza zwłoka mogła zagrażać jego życiu, a 38-latek uskarżał się na ból głowy i trudności w oddychaniu, policjanci podjęli błyskawicznie decyzję, by przewieźć go na sygnałach do szpitala. Następnie przetransportowali mężczyznę na Oddział Ratunkowy. Jak oświadczył lekarz, gdyby nie natychmiastowa interwencja i pomoc policjantów prawdopodobnie 38-latek straciłby życie.

Mężczyzna na stronie internetowej jednego z portali społecznościowych umieścił podziękowania dla policyjnego patrolu. Skierowane przez niego słowa wdzięczności, są wyrazem szacunku i uznania dla policyjnej pracy.

Pijany w Tirze

Trzy i pół  promila alkoholu w organizmie miał nietrzeźwy kierowca tira, który został zatrzymany przez wolbromskich policjantów. W takim stanie 53-latek stwarzał poważne zagrożenie w ruchu drogowy. Niebawem poniesie konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Do zdarzenia doszło 1 lutego około godziny 10.40 w Podchybiu w powiecie olkuskim. Na numer alarmowy zadzwonił zaniepokojony kierowca, który widział jak od strony Krakowa w kierunku Podchybia  jedzie tir a styl jazdy kierowcy  wskazywał, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia, natychmiast udali się w rejon w poszukiwaniu pojazdu i w miejscowości Pochybie zatrzymali do kontroli drogowej ten samochód. Okazało się, że 53-letni kierowca  jest nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 3,5 promila alkoholu.

Niebawem mieszkaniec powiatu brzeskiego odpowie za przestępstwo tj. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości  i za wykroczenie albowiem  wykonywał pracę po alkoholu.

Wyłudzał ” na policjanta ”

Olkuscy policjanci przedstawili kolejne zarzuty 25-latkowi, który działając w grupie przestępczej, metodą na „policjanta” wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy. Mężczyźnie grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności.

18 sierpnia ubr. 25-letni mężczyzna został zatrzymany, po tym jak odebrał od seniorki 20 tysięcy złotych. Oszust zadzwonił do 82-letniej mieszkanki Olkusza i podawał się za policjanta CBŚP. W trakcie rozmowy informował, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających konta bankowe. Fałszywy policjant w taki sposób prowadził rozmowę, że seniorka nie zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna dokładnie instruował swoją rozmówczynię o kolejnych etapach postępowania, m.in., o tym żeby wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je „policyjnemu kurierowi”. Tak też się stało. 82-latka myśląc, że pomaga w policyjnej akcji, wyszyła z domu i zgodnie z instrukcją, udała się do banku, gdzie wypłaciła 20 tysięcy złotych, a następnie w umówionym miejscu przekazała je obcemu mężczyźnie. Kobieta nawet nie podejrzewała, że padła ofiarą przestępstwa. Na szczęście w sprawę zaangażowani już byli policjanci wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, którzy wpadli na trop oszustów. „Kuriera” zatrzymano na „gorącym uczynku”, tj. zaraz po tym, jak odebrał pieniądze od seniorki. 25-letni mieszkaniec Krakowa, był kompletnie zaskoczony widokiem policjantów i nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzenia. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze oraz bankowy dowód wypłaty 82-latki. Podczas kontroli osobistej policjanci znaleźli przy nim amfetaminę. Natomiast, gdy sprawdzono go w policyjnym systemie okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez sąd do ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary pozbawiania wolności na okres 6 miesięcy. Zatrzymanemu przedstawiono wówczas zarzut oszustwa, posiadania narkotyków i na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, 20 sierpnia sąd zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt. Do zakładu karnego podejrzany trafił także z uwagi na zaległą karą odsiadki 6 miesięcy. Wyłudzone pieniądze zwrócono 82-letniej właścicielce.

Pisano już o tej sprawie 21 sierpnia w komunikacie: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/1276,Olkuscy-policjanci-zatrzymali-25-latka-ktory-odebral-od-seniorki-pieniadze-wylud.html

Sprawa 25-latka była jednak rozwojowa a śledczy postanowili dokładnie przyjrzeć się ostatnim poczynaniom młodego człowieka. Przez pół roku policjanci, w trakcie trwania środka zapobiegawczego, skrupulatnie zweryfikowali działania mężczyzny i zebrany w tej sprawie obszerny materiał dowodowy, który pozwolił, by pod koniec stycznia 2021 r. skierować wobec podejrzanego akt oskarżenia. Mężczyzna podejrzany jest o 10 oszustw metodą „na policjanta” na szkodę mieszkańców Małopolski i Śląska oraz posiadanie środków odurzających. W grupie przestępczej podszywającej się pod policjantów pełnił role „kuriera”. W okresie od 9 lipca do 18 sierpnia wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy.


Kolizja na kursie prawa jazdy

W poniedziałek (25.01) na drodze wojewódzkiej nr 794 w Zadrożu doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech pojazdów: opla astry, fiata punto oraz volkswagena passata. 19-letni kierowca opla nie dostosował prędkości do warunków na drodze i spowodował kolizję. Mężczyzna nie miał uprawnień i był w trakcie kursu na prawo jazdy.

Do kolizji doszło około godziny 16 w Zadrożu na drodze wojewódzkiej nr 794. Jak wstępnie ustalono, kierowca opla nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w jadącego przed nim fiata punto. W wyniku tego zdarzenia kierowca opla stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w volkswagena. Do szpitala w Olkuszu została przewieziona pasażerka volkswagena. Na szczęście kobieta nie wymagała hospitalizacji i po badaniach została zwolniona. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Kiedy policjanci sprawdzali uczestników zdarzenia oraz ich uprawnienia, to okazało się , że kierowca opla w ogóle nie powinien „wsiadać za kółko”. Mężczyzna nie posiadał prawa jazdy i był w trakcie kursu.

Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń za jazdę bez wymaganych uprawnień, grozi mandat w wysokości 500 zł, a za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym grzywna.

Poszukiwany dwa listami gończymi

Poszukiwany dwoma listami gończymi, został zatrzymany przez olkuskich policjantów

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Był poszukiwany dwoma listami gończymi przez sąd w Olkuszu i w Chełmie, do odbycia kary roku pozbawienia wolności.

Zatrzymanie mężczyzny to wynik pracy policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Kryminalni podejrzewali, że mężczyzna, który ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, pracuje na terenie gminy Olkusz. Ta informacja szybko się sprawdziła. 20 stycznia kryminalni udali się do miejsca pracy 31-latka. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony wizytą policjantów. 31-latek został zatrzymany i przewieziony do komendy. Był poszukiwany za przestępstwa skarbowe (dot. wyrobów akcyzowych). Mężczyzna trafił już do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższy rok.


Szczęśliwy finał poszukiwań 11-latka

Chłopiec w godzinach popołudniowych oddalił się z miejsca zamieszkania i pojechał w stronę Krakowa. Odnaleziony po kilku godzinach, cały i zdrowy został przekazany pod opiekę rodziców.

Olkuscy policjanci rozpoczęli działania poszukiwawcze tuż po godz. 19, po tym jak ojciec 11-letniego chłopca zgłosił jego zaginięcie. Według relacji ojca, w godzinach popołudniowych chłopiec podczas zabawy w pobliżu miejsca zamieszkania pobiegł w stronę pobliskiego liceum ogólnokształcącego i zniknął opiekunom z oczu. Nie miał przy sobie telefonu ani legitymacji szkolnej. Rodzice na własną rękę próbowali szukać syna, opublikowali m.in. wizerunek chłopca w mediach społecznościowych, ale po kilku godzinach zgłosili zaginięcie na Policję. Policjanci już w trakcie przyjmowania zgłoszenia o zaginięciu 11-latka przystąpili do sprawdzeń wszystkich miejsc gdzie mógł przebywać. Sprawdzali dworce i przystanki autobusowe, ulice w centrum miasta, osiedla mieszkaniowe oraz wszystkie miejsca, gdzie chłopiec mógł trafić. Kiedy ojciec dopełniał jeszcze formalności w komisariacie, zadzwoniła matka chłopca i poinformowała, że odezwał się jeden z kierowców busów, który wiózł poszukiwanego chłopca. Okazało się, że mężczyzna przeglądając strony internetowe, zorientował się, że poszukiwany 11-latek wsiadł do jego busa w Olkuszu około godziny 16.30, a następnie wysiadł na przystanku przy Rondzie Ofiar Katynia w Krakowie. Mundurowi natychmiast skontaktowali się z tym kierowcą i poprosili o współpracę i o przekazanie informacji o zaginionym chłopcu innym przewoźnikom. Około godziny 21, kierowca busa relacji Kraków –Olkusz powiadomił policjantów, że 11-latek jedzie w jego busie w stronę Olkusza. Na miejscu mundurowi czekali na chłopca. Dziecko było całe i zdrowe i trafiło pod opiekę rodziców.

Policjanci serdecznie dziękują za współpracę i pomoc w poszukiwaniach zaginionego chłopca wszystkim osobom zaangażowanym, szczególnie kierowcy busa, który wykazał się niezwykłą czujnością .

Poszukiwani świadkowie uszkodzenia opla

Policjanci z Olkusza zajmują się sprawą uszkodzenia samochodu osobowego marki opel vectra, do którego doszło 15 stycznia br. na ulicy Kantego w pobliżu posesji nr 38 w Olkuszu. Sprawca uszkodził zaparkowany tam samochód i odjechał z miejsca zdarzenie.

Osoby, które mają informacje w tej sprawie i były świadkami tego zdarzenia, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 47 83 25 235.

Ukradł gaz

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali 45-letniego mężczyznę, który włamał się do kontenera jednej z olkuskich firm i ukradł butlę gazową. Mężczyzna w przeszłości był notowany za podobne przestępstwa, a tym razem działał w warunkach recydywy.

Do kradzieży z włamaniem doszło 17 stycznia po godzinie 20, na Alei 1000-lecia w Olkuszu. Według zgłoszenia mężczyzna włamał się do kontenera jednej z firm, w której przechowywane były butle gazowe do pojazdów mechanicznych. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce zauważyli w pobliżu mężczyznę, który miał przy sobie skradzioną butlę. 45-latek został zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ponad 1,5 promila alkoholu.

Mężczyzna, po wytrzeźwieniu, usłyszał wczoraj (18 stycznia) zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Podejrzany działał w warunkach recydywy i teraz grozić mu może zwiększony wymiar kary (od roku do nawet 15 lat odsiadki).

Dwaj mężczyźni uratowani przed wychłodzeniem

17 stycznia br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu interweniowali wobec dwóch mężczyzn, którzy pod wpływem alkoholu nie czuli mrozu narażając się tym samym na utratę życia czy zdrowia. Dzięki zgłaszającym, którzy nie zbagatelizowali sytuacji, pomoc przyszła na czas.  

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie pozostawali  obojętni los innych ludzi. Przypominają, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. Proszą aby o wszystkich takich przypadkach powiadamiać policję.

W niedzielę, na numer  alarmowy dwukrotnie zadzwonili przechodnie, prosząc o interwencje. Pierwsza interwencja  miała miejsce około godziny 12.  Dyżurny policji otrzymał zgłoszenie, że na ławce przy ulicy Kościuszki w Olkuszu leży jakiś mężczyzna. Na miejsce natychmiast skierował patrol policji. Mundurowi ustalili, że mężczyzna nie wymaga pomocy medycznej. Był jednak nietrzeźwy. Ponieważ znajdował się w okolicznościach zagrażających jego życiu, został on doprowadzony do wytrzeźwienia.

Kolejne zgłoszenie otrzymano tego dnia, przed godziną 19. Przy drodze niedaleko Osieka, w rowie twarzą w śniegu leżał nieprzytomny mężczyzna. Czuć było od niego alkohol. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce sprawdzili jego funkcje życiowe i udzielili mu pomocy. Następnie ułożyli w pozycji bocznej ustalonej, okryli kocem termicznym i wezwali pogotowie ratunkowe. W oczekiwaniu na pomoc medyczną,  mężczyzna odzyskał przytomność. 51-latek nie był jednak w stanie poruszać się o własnych siłach. Wraz z pogotowiem przewieziono go do szpitala w Olkuszu. Tam udzielono mężczyźnie niezbędnej pomocy lekarskiej.  Mężczyzna nie wymagał hospitalizacji więc trafił do wytrzeźwienia. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u niego ponad 4 promile. 


Zatrzymany podczas kontroli drogowej

Poszukiwany wpadł podczas kontroli drogowej. Miał narkotyki, prowadził pojazd po użyciu alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania.

33-latek został zatrzymany podczas kontroli drogowej przez olkuskich dzielnicowych. Mężczyzna prowadził samochód po użyciu alkoholu. Nie miał uprawnień do kierowania, a jego samochód nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ponadto mężczyzna był poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 40 dni.

W sobotę tuż przed południem, na ulicy Jana Pawła II w Olkuszu podczas służby pełnionej przez dzielnicowych policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem pumą. Podczas sprawdzenia w policyjnym systemie okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olkuszu do odbycia kary aresztu w wymiarze 40 dni za przestępstwa narkotykowe. Mężczyzna nie miał także uprawnień do kierowania pojazdami, a samochód nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC. Podczas kontroli policjanci znaleźli w samochodzie woreczek strunowy z białym proszkiem. Przeprowadzone badanie testerem narkotykowym wykazało, że jest to amfetamina. Kierowca forda został zatrzymany i doprowadzony do olkuskiej komendy, gdzie zbadano stan jego trzeźwości. Miał 0,23 promila alkoholu w organizmie, co według prawa stanowi wykroczenie. Mężczyźnie została pobrana również krew do badania na zawartość narkotyków.

33-latek usłyszał już zarzut posiadania narkotyków, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli okaże się, że prowadził on pojazd po użyciu narkotyków odpowie jeszcze za przestępstwo z kodeksu karnego tj. kierowanie pojazdem po użyciu środków odurzających (art.178a§1), za które grozi do dwóch lat pozbawiania wolności. Mężczyzna nie spędzi jednak najbliższych dni w areszcie śledczym, bo uregulował orzeczoną przez sąd grzywnę.

Kolizja w Kluczach

Od poniedziałku (11.01.br.) na drogach powiatu olkuskiego doszło do dziewięciu kolizji. Głównymi przyczynami tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

Kierowcy zapomniali o zachowaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu. To z tej przyczyny 11.01. doszło do kolizji drogowej w Kluczach, w której brały udział trzy pojazdy: skoda octavia, seat i skoda fabia. We wtorek w Olkuszu na drodze krajowej nr 94 kierowca fiata nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył renault. Z kolei w środę (13.01. br.) w miejscowości Hutki kierująca renault nie dostosowała prędkości do warunków na drodze, wpadła w poślizg i dachowała. Na szczęcie kobieta nie poniosła obrażeń w tym zdarzeniu.


Tragiczny wypadek

Prokuratura Rejonowa w Olkuszu prowadzi śledztwo w sprawie wypadku, do którego doszło w piątek (08.01.br.) w godzinach popołudniowych. Podczas prac drogowo-ziemnych prowadzonych na ulicy Francesco Nullo w Olkuszu, zginął 42-letni mężczyzna.

Do tragicznego zdarzenia doszło po godzinie 14.30 na ulicy Francesco Nullo w Olkuszu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w czasie prowadzonych prac drogowo-ziemnych związanych z budową studzienki kanalizacyjnej, na jednego z pracowników osunęła się ziemia. Niestety 42-letniego mężczyzny nie udało się uratować. Załoga pogotowia ratunkowego stwierdziła jego zgon.

Policjanci ustalają teraz szczegółowe okoliczności i przyczynę tego zdarzenia. Czynności w tej sprawie prowadzone są przez Prokuraturę.

Bezpieczeństwo na olkuskich drogach w 2020 – podsumowanie

Ze wstępnych danych wynika, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 2258 wypadków, w których śmierć poniosło 156 osób, a 2555 zostało rannych. Ponadto kierujący uczestniczyli w 27693 kolizjach drogowych. W porównaniu do roku 2019 obserwujemy spadek w ilości wypadków o 28%. W 2020 roku, na drogach zginęło o 20 osób mniej. Nastąpiło również zmniejszenie się ilości osób rannych o 31% oraz spadek ilości kolizji o 18%.


W okresie od 20 marca 2020 roku, w związku z zakażeniami wirusem SARS-Co V-2 trwa stan epidemii ogłoszony na terenie całego kraju. Zastosowane ograniczenia w przemieszczaniu się miały istotny wpływ na okresowe zmniejszenie natężenia ruchu na drogach. Odnotowano jednak znaczny wzrost prędkości jazdy. W 2020 roku z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali prawie 4000 praw jazdy. Wszystkich wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem dozwolonej prędkości było blisko 196 tys.

Śmieci w lesie

Pod koniec ubiegłego roku Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu przyjęła zawiadomienie o zaśmieceniu lasu. Nieustalony do chwili obecnej sprawca wyrzucił w lesie na Pomorzanach odpady budowlane, opony oraz zużyty sprzęt AGD. Ilość porzuconych śmieci oszacowano na kilkanaście ton. Teraz koszt uprzątnięcia zaśmieconego terenu leśnego wynosi ponad 14 tysięcy złotych. Obecnie w tej sprawie prowadzone jest postępowanie o wykroczenie z art. 162§1 kodeksu wykroczeń. 

Poszukujemy osoby, która jest odpowiedzialna za to wykroczenie i prosimy o pomoc w odnalezieniu sprawcy. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje nt. sprawcy zaśmiecenia terenu leśnego proszone są o kontakt  z policjantem prowadzącym postępowanie, tel. 47 83 25 234 lub z dyżurnym jednostki, tel. 47 83 25 241.

Przypominamy, że wysypywanie śmieci do lasu jest zabronione prawem. Grozi za to grzywna od 500 do nawet 5 000 złotych


Pijani za kierownicą

Na drogach powiatu olkuskiego zatrzymano kilku kierowców, którzy wykazali się skrajną nieodpowiedzialnością, wsiadając za kierownicę swoich pojazdów po alkoholu. 31 grudnia 2020 roku w miejscowości Krążek policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 42-latka, który kierował skodą. Mężczyzna miał 3,4 promile alkoholu w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania.

Następnego dnia (1 stycznia) w Bukownie na ulicy 1 Maja zatrzymano kierowcę renault. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca ma około 2,7 promila. 2 stycznia 2020, na ulicy Mostowej kierowca Renault Laguny stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w przydrożne drzewo, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. Policjanci szybko jednak ustalili kierującego i udali się do jego miejsca zamieszkania. Jak się okazało, 38-letni kierowca renault był nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości, wykazało u niego 2 promile alkoholu. Z kolei 3 stycznia w Wierzchowisku policjanci zatrzymali kierowcę audi. Mężczyzna prowadził swój pojazd, mając ponad 1,6 promila.

4 stycznia 2020 na ulicy Długiej w Bukownie zatrzymano 40-letniego kierowcę toyoty. Mężczyzna kierował samochodem po pijaku. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwy kierowca nie jest bezkarny, grożą mu poważne konsekwencje prawne i finansowe. Może być on również przyczyną tragedii na drodze. Kierowca, który prowadzi samochodów w stanie nietrzeźwości, podlega karze pozbawienia wolności, a sąd orzeka wobec niego środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo taki kierowca musi uiścić świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.


Wjazd w ogrodzenie

Pijany kierowca, nie zapanował nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie przy posesji. W organizmie miał ponad 3 promile alkoholu.

Do zdarzenia doszło w nocy 30 grudnia po godzinie 23:00 w Domaniewicach. Kierowca skody wjechał w ogrodzenie znajdujące się przy jednej z posesji. Kontakt z mężczyzną był wyraźnie utrudniony, miał bełkotliwą mowę i trudności z wysławianiem się. Okazało się, że jest nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało u kierowcy ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Ponadto samochód, którym jechał, nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wkrótce mężczyzna odpowie za swoje zachowanie. Policja przypomina, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem!


Zatrzymany uciekinier

Policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. 25-latek był poszukiwany listem gończym przez sąd w Olkuszu.


Do zatrzymania mężczyzny doszło tuż po północy z 28/29 grudnia. Patrolujący ulice Olkusza policjanci, zauważyli forda, który zaparkowany był przed jednym z osiedlowych sklepów. Samochód miał włączony silnik, a wewnątrz pojazdu znajdowało się dwóch mężczyzn. Osoby te na widok policjantów zaczęły zachowywać się nerwowo. Nie uszło to uwadze i czujności mundurowych. Okazało się, że jedną z tych osób był poszukiwany listem gończym 25-letni olkuszanin. Mężczyzna poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Olkuszu do ustalenia miejsca pobytu oraz doprowadzenia do zakładu karnego za przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości (fałszywe zawiadomienie o popełnionym przestępstwie). 25-latek spędziłj noc w policyjnym areszcie. Dzisiaj (29.12.br.) został doprowadzony do zakładu karnego.


Akcja prędkość

29.12 br. policjanci Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzili działania „Prędkość”, które odbywały się na terenie powiatu. Stróże prawa będą sprawdzać kierowców, a zwłaszcza tych, którzy jeżdżą brawurowo, nadmiernie przekraczając prędkość.


Analizy stanu bezpieczeństwa wskazują, że niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, bądź łamanie limitów prędkości są dominującą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Aby temu zapobiec, policjanci ruchu drogowego konsekwentnie prowadzą kontrole w tym zakresie. Sprawdzają kierowców, którzy jeżdżą brawurowo, a do pomiarów prędkości używają ręcznych mierników prędkości. Takie działania mundurowych mają charakter prewencyjny i są prowadzone cyklicznie. Kierowcy, którzy rażąco będą przekraczali prędkość, będą musieli się liczyć z konsekwencjami takich zachowań. Ponadto policjanci będą reagować również na inne wykroczenia popełniane w ruchu drogowym. W myśl zasady „zero tolerancji” nie będzie pozwolenia dla nietrzeźwych kierowców.