Kronika kryminalna Zawiercia i powiatu zawierciańskiego

543

Wydarzenia kryminalne, drogowe i bezpieczeństwo w Zawierciu i powiecie zawierciańskim

Wandale w akcji

We wtorek, 24 marca po godzinie 10:00 w Zawierciu w rejonie ulicy Wschodniej dwóch mężczyzn malowało sprayami ścianę budynku stacji transformatora. Osoba, która widziała akt wandalizmu, zareagowała i o zdarzeniu powiadomiła policjantów. Patrol przyłapał sprawców na gorącym uczynku. Nie obyło się jednak bez pościgu. Na widok mundurowych wandale zaczęli uciekać. W pogoń za nimi włączyli się także dzielnicowi. Mężczyźni zostali zatrzymani. Na dłoniach mieli brudne od farby rękawiczki, a przy sobie reklamówki z farbami w aerozolu. W pojeździe, którym przyjechali do centrum miasta, również znajdowały się kolorowe spraye. Jak się okazało, dwaj mieszkańcy Zawiercia na ścianie budynku umieścili herb swojego ulubionego klubu piłkarskiego. 20-latek i jego o rok młodszy kolega zostali zatrzymani. Usłyszeli już zarzuty, do których się przyznali. W toku policyjnych działań ustalono, że 19-latek miał jeszcze inne rzeczy na sumieniu. W nocy z poniedziałku na wtorek w podobny sposób zniszczył ściany dwóch budynków przy ulicy Sikorskiego w Zawierciu. Przyznał się także do tych przestępstw. Za zniszczenie mienia kodeks karny przewiduje od 3 miesięcy nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Amator perfum

Zawierciańscy policjanci proszą o pomoc w identyfikacji mężczyzny, podejrzanego o kradzież artykułów perfumeryjnych w jednej z sieciowych drogerii na terenie Zawiercia. Wizerunek sprawcy zarejestrowały kamery sklepowego monitoringu. Każdy, kto ją rozpoznaje, proszony jest o kontakt tel. 47 85 352 80 lub 47 85 352 55. Gwarantujemy anonimowość.


Poszukiwany mężczyzna w jednej z sieciowych drogerii na terenie Zawiercia, dokonał kradzieży artykułów perfumeryjnych. Łączna kwota skradzionych produktów to ponad 550 zł. Sprawcę ujęły kamery sklepowego monitoringu. Poniżej publikujemy zdjęcia z jego wizerunkiem.

Każdy, kto rozpoznaje mężczyznę lub ma jakiekolwiek informacje, mogące pomóc w jego identyfikacji, proszony jest o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami prowadzącymi sprawę tel. 47 85 352 55 lub 47 85 352 80. Informacje można także przekazać w formie elektronicznej na adres e-mail: kryminalny@zawiercie.ka.policja.gov.pl. Do dyspozycji jest również formularz „Powiadom nas”, zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. W każdym przypadku gwarantujemy anonimowość.

Poszukiwany

Marek Śrubarczyk jest poszukiwany na podstawie listu gończego wystawionego przez Sąd Rejonowy w Zawierciu. Ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości mężczyzna ma do odbycia karę pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo z art. 209 § 1 kodeksu karnego. Poszukiwany 44-latek ma 173 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę, krótkie ciemne włosy i ciemne oczy. Na lewej stronie brzucha ma tatuaż w postaci orła, a na prawym ramieniu kompozycję rysunkową.

Osoby znające miejsce pobytu poszukiwanego lub posiadające informacje mogące przyczynić się do jego zatrzymania, proszone są o kontakt osobisty bądź telefoniczny z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu tel. 47 85 352 80, 47 85 352 55 lub z najbliższą jednostką Policji tel. 112. Informacje można przekazać także drogą elektroniczną na adres e-mail: kryminalny@zawiercie.ka.policja.gov.pl lub za pomocą formularza „Powiadom nas”. W każdym przypadku Policja gwarantuje anonimowość!


Piraci drogowi

Zawierciańska drogówka zatrzymała dwóch piratów drogowych. Mężczyźni przekroczyli dopuszczalną prędkość, w obszarze zabudowanym. Rekordzista pędził 141 km/h. Prawa jazdy zostały zatrzymane, a kierowcy ukarani mandatami. Apelujemy o zdrowy rozsądek! Nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych!

W miniony weekend policjanci z zawierciańskiej drogówki zatrzymali dwóch piratów drogowych. Wideorejestrator uchwycił szereg popełnionych wykroczeń, w tym najpoważniejsze, czyli przekroczenie dozwolonej prędkości. Kierowca subaru imprezy w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 141 km/h. Przekroczył tym samym przepisową prędkość o 91 km/h. Licznik drugiego pojazdu wskazywał nieco mniejszą prędkość, bo 131 km/h. W obu przypadkach zostały zatrzymane prawa jazdy. Kierowcy zostali też ukarania mandatami.

Wandale w akcji

Do zniszczenia mienia w jednym z bloków mieszkalnych przy ulicy Piłsudskiego w Zawierciu doszło w grudniu minionego roku. W drzwiach wewnętrznych klatki schodowej została wybita szyba, a na ścianach wewnętrznych i bramie do pomieszczenia zsypowego zostały umieszczone napisy. Mężczyzn ujęły kamery monitoringu. Poniżej publikujemy zdjęcia z wizerunkiem sprawców przestępstwa.

Każdy, kto rozpoznaje tego mężczyzn lub ma jakiekolwiek informacje, mogące pomóc w ich identyfikacji, proszony jest o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami prowadzącymi sprawę tel. 47 85 352 55 lub 47 85 352 80. Informacje można także przekazać w formie elektronicznej na adres e-mail: kryminalny@zawiercie.ka.policja.gov.pl. Do dyspozycji jest również formularz „Powiadom nas”, zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. W każdym przypadku gwarantujemy anonimowość.

Uwaga na oszustów !

22 lutego do mieszkańców powiatu zawierciańskiego dzwoniły osoby podszywające się pod ich bliskich. Rozmówcy prosili o wsparcie finansowe, bo znaleźli się w tarapatach. Zarówno 84-latka, jak i 66-letnia mieszkanka Zawiercia nie dały się oszukać. Niestety zdarzają się też sytuacje, gdzie ufni seniorzy przekazują oszustom swoje oszczędności. Apelujemy o ostrożność i nie przekazywanie pieniędzy nieznajomym!

Wczoraj mieszkańcy Zawiercia otrzymali niepokojące telefony. Rozmówcy podawali się za ich bliskich. Prosili o finansowe wsparcie, ponieważ znaleźli się w tarapatach. Jedni mieli wypadek drogowy, inni natychmiast musieli wpłacić do banku pokaźną sumę pieniędzy. Jak się okazało 84-latka oraz 66-letnia mieszkanka Zawiercia nie dały się oszukać. Niestety ofiarą oszustów padła 86-letnia kobieta. Seniorka, przekonana, że rozmawiała ze swoją córką, straciła oszczędności swojego życia. Kobieta przekazała rzekomemu kurierowi 18 tys. zł i 1000 euro.

2 promile za kierownicą

Tragicznie mogło się skończyć kierowanie pojazdem przez nietrzeźwego 62-latka. Mężczyzna, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie, spowodował w Porębie kolizję. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Uszkodzone zostało ogrodzenie posesji i pojazd. Teraz mieszkaniec Poręby odpowie za popełnione przez siebie przestępstwo.

21 lutego w godzinach popołudniowych w Porębie doszło do kolizji. W ogrodzenie jednej z posesji przy ulicy Sosnowej wjechał pojazd. Jak ustalili mundurowi, kierowca osobowego renault próbował odjechać z miejsca zdarzenia, jednak uszkodzenia pojazdu mu to uniemożliwiły. Badanie stanu trzeźwości 62-latka wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Tym razem nikomu nic się nie stało. Zniszczone zostało ogrodzenie i samochód, którym kierował mieszkaniec Poręby. Teraz mężczyzna odpowie za popełnione przez siebie przestępstwo. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Seryjni włamywacze

Zawierciańscy policjanci ustalili i zatrzymali włamywaczy. Mężczyźni pod koniec stycznia bieżącego roku w ciągu jednego dnia dokonali serii włamań na terenie powiatu zawierciańskiego. Z jednego ze splądrowanych mieszkań zabrali biżuterię, z innego metalowy sejf. Naruszyli także mir domowy. Wobec sprawców zastosowano środki zapobiegawcze.

W dniu 25 stycznia br. na terenie powiatu zawierciańskiego doszło do serii włamań. Złodzieje splądrowali pomieszczenia nie tylko w domach prywatnych. Włamali się także do mieszkania jednego z bloków na terenie Zawiercia. Z jednego lokalu zabrali złotą i srebrną biżuterię o łącznej wartości ponad 2 tys. zł. Ich łupem padł także metalowy sejf, skradziony z innego lokalu. Naruszyli też mir domowy. Zawierciańscy kryminalni ustalili, namierzyli i zatrzymali złodziei. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, do których się przyznali. 25-letni sprawca został objęty policyjnym dozorem, natomiast wobec 19-latka zastosowano tymczasowe aresztowanie. Najbliższe 3 miesiące spędzi w izolacji. Za popełnione przestępstwa grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Przemoc domowa

Zawierciańscy policjanci zatrzymali 50-latka. Mężczyzna znęcał się nad swoją matką. 83-letnia kobieta była szarpana i popychana, a syn groził jej pozbawieniem życia. Teraz mieszkaniec Zawiercia najbliższe 3 miesiące spędzi za kratami. Grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zawierciańscy policjanci interweniowali wobec 50-latka, który przyszedł pod drzwi mieszkania swojej matki. Mężczyzna był agresywny i kobieta obawiając się o swoje bezpieczeństwo, nie wpuściła go do środka. Mundurowi ustalili, że zawiercianin znęcał się nad 83-latką. Ubliżał jej, groził pozbawieniem życia, szarpał i popychał. Został zatrzymany. Wczoraj sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Najbliższe trzy miesiące oprawca spędzi za kratami. Grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia. 

Znowu narkotyki

Zawierciańscy kryminalni ustalili, że młody mężczyzna może mieć przy sobie środki odurzające. Przypuszczenia potwierdziły się. Mieszkaniec Zawiercia posiadał przy sobie ponad 15 gram marihuany. Dodatkowo udzielił narkotyku innej osobie. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Naszywka na policyjnej czapce – orzeł w koronie i poniżej napis POLICJA


Policjanci z wydziału kryminalnego ustalili, że młody mieszkaniec Zawiercia ma przy sobie środki odurzające. Przypuszczenia stróżów prawa potwierdziły się. 23-latek posiadał przy sobie ponad 15 gram narkotyku. Badanie testerem potwierdziło, że jest to marihuana, której zawiercianin udzielił także innej osobie. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już zarzuty, do których się przyznał. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.


Zaginiony Marian Okraska

Policjanci poszukują zaginionego Mariana Okraski. Mieszkaniec Zawiercia w dniu 23 stycznia br. około godziny 12:30 wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z rodziną. Wczoraj zgłoszono jego zaginięcie. Wszelkie informacje, które mogłyby pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego, prosimy kierować pod numer tel. 47 85 382 55 lub telefon alarmowy 112.


Wizerunek zaginionego


Zaginiony Marian Okraska w dniu 23 stycznia br. około godziny 12:30 wyszedł ze swojego miejsca zamieszkania. Do chwili obecnej nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z rodziną. Wczoraj zgłoszono zaginięcie 67-latka.

Zaginiony ma 175 cm wzrostu i szczupłą sylwetkę. Krótkie, szpakowate włosy i piwne oczy. W chwili zaginięcia mężczyzna ubrany był w czarną kurtkę z białymi paskami, granatowe spodnie i czarne buty.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu poszukiwanego mężczyzny proszone są o kontakt z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu pod numerem telefonu 47 85 382 55, bądź z najbliższą jednostką Policji telefon 112. Informacje można przekazać także drogą elektroniczną na adres: dyzurny@zawiercie.ka.policja.gov.pl.

Podziękowanie dla policjantów

Na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu – insp. Jacka Kurdybleskiego wpłynęły podziękowania z kancelarii prawno-windykacyjnej, reprezentującej pokrzywdzoną spółkę. W imieniu swojego mocodawcy, radca prawny podziękował za zaangażowanie jednego z policjantów zawierciańskiego Wydziału Kryminalnego w prowadzone czynności związane z odzyskaniem maszyn utraconych w związku z przestępczymi działaniami byłego klienta.

Jak napisano w przesłanym liście,: „Niewątpliwie zaangażowanie i determinacja funkcjonariusza Policji, któremu powierzono wykonanie czynności zleconych w ramach pomocy prawnej, przez Prokuraturę Rejonową Warszawa – Ochota w Warszawie, doprowadziły do niezwłocznego odnalezienia, zabezpieczenia, a finalnie odzyskania mienia znacznej wartości, stanowiącego własność spółki”. Podziękowania skierowano także do innych funkcjonariuszy, mając świadomość, że sukces jest wynikiem pracy całego zespołu. Stojącym na straży prawa i porządku policjantom, życzono także dalszych sukcesów i wytrwałości w pracy zawodowej.


Trzech podejrzanych

W miniony poniedziałek – 18 stycznia 2021 roku zawierciańscy policjanci ustalili, że osoby podróżujące oplem mogą posiadać przy sobie środki odurzające. Mundurowi zauważyli pojazd na ulicy Powstańców Śląskich w Zawierciu. Tor jazdy wskazywał, że kierowca może znajdować się pod działaniem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Policjanci zatrzymali do kontroli samochód, którym podróżowało trzech mężczyzn. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. Badanie narkotesterem wykazało, że 20-letni kierowca wcześniej zażywał narkotyki. Ponadto stróże prawa znaleźli przy 23-letnim pasażerze susz roślinny. Przeprowadzony test wykazał, że była to marihuana, z której można było przygotować prawie 50 porcji. Trzeci mężczyzna również miał coś na sumieniu. Jak się okazało, 20-latek był poszukiwany przez inną jednostkę Policji. Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani. Zarówno kierowca, jak i mężczyzna, który posiadał przy sobie środki odurzające, usłyszeli już zarzuty, do których się przyznali. O ich losie zdecyduje wkrótce sąd.

Katował własną matkę

Zawierciańscy policjanci zatrzymali 22-latka, który znęcał się nad swoją matką. 57-letnia mieszkanka Poręby była bita, kopana i duszona. Ponadto jej syn z nożem w ręku groził, że ją zabije. Najbliższe trzy miesiące oprawca spędzi w areszcie.

Tragedia 57-letniej kobiety rozgrywała się w domowym zaciszu, a oprawcą okazał się jej 22-letni syn. Młody mężczyzna wszczynał awantury i niszczył sprzęt gospodarstwa domowego. Niejednokrotnie bił i kopał swoją matkę, dusił ją i jej ubliżał. Agresor groził też pozbawieniem życia, używając do tego noża. W minioną niedzielę mężczyzna został zatrzymany. Wczoraj sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Najbliższe trzy miesiące młody oprawca spędzi za kratami. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Nielegalny stok

18 stycznia 2021 roku policjanci wraz z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zawierciu podjęli interwencję na terenie jednej ze stacji narciarskich w powiecie zawierciańskim. Pomimo obowiązujący obostrzeń, stok został otwarty. Podczas kontroli korzystało z niego kilkanaście osób. Za popełnione przez właściciela stacji narciarskiej wykroczenie, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych zasad bezpieczeństwa.

Zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Godną naśladowania postawą wykazał się 44-latek. Mężczyzna widział, jak osobowy fiat wjechał na chodnik, uderzył w stojący znak drogowy, a następnie odjechał na pobliski parking, gdzie się zatrzymał. Mieszkaniec województwa opolskiego nie zbagatelizował sytuacji. Podszedł do zaparkowanego pojazdu. Interweniujący mężczyzna przypuszczał, że siedzący za kierownicą jest pijany i gdy ten próbował uciekać, zatrzymał go. Wezwani na miejsce policjanci skontrolował stan trzeźwości mieszkańca powiatu zawierciańskiego. Jak się okazało 34-latek miał w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Dodatkowo nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz kierowca fiata odpowie nie tylko za popełnione wykroczenia, ale także za przestępstwo, którego się dopuścił.


Wjechał w przystanek autobusowy

7 stycznia, po godzinie 21:00 w miejscowości Kocikowa doszło do zdarzenia drogowego. Jak wynika z policyjnych ustaleń, kierujący pojazdem typu SUV jadąc przez Kocikową, wjechał w przystanek autobusowy stojący w pobliżu remizy OSP. Następnie wycofał i odjechał w kierunku Pilicy. Wiata przystanku została uszkodzona. Policjanci ustalili, że był to pojazd koloru srebrnego, 5-drzwiowy, z kołem zapasowym na tylnej klapie.

Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje, mogące pomóc w ustaleniu sprawcy, proszony jest o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami komisariatu w Ogrodzieńcu tel. 47 85 357 10 lub 47 85 357 16, bądź z dyżurnym zawierciańskiej komendy tel. 47 85 352 55. Informacje można także przekazać w formie elektronicznej na adres e-mail: ogrodzieniec@zawiercie.ka.policja.gov.pl. Do dyspozycji jest również formularz „Powiadom nas”, zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. W każdym przypadku policja gwarantuje anonimowość.


Złapani na zakazie

5 stycznia 2021 roku, zawierciańscy policjanci na ulicy 11 Listopada zatrzymali do kontroli pojazd. Jak się okazało, kierujący skodą 43-latek posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podobna sytuacja miała miejsce w środę – 6 stycznia. Mundurowi z zawierciańskiej drogówki po godzinie 09:00 na ulicy Limanowskiego kontrolowali osobowego volkswagena. Kierowca prowadził pojazd wbrew aktywnemu zakazowi. Dodatkowo okazało się, że 27-latek jest pod działaniem środka odurzającego. Mężczyźni odpowiedzą za popełnione przestępstwa.

Za niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2


Szybka reakcja policjantów

W pierwszy dzień nowego roku około godziny 11:00 policjanci z zawierciańskiej drogówki zauważyli palący się na jednej z prywatnych posesji na terenie Zawiercia, kosz na śmieci. Od płomieni zajęła się elewacja budynku. W pobliżu zaparkowany był samochód. Zagrożenie było poważne. Mundurowi dotarli do mieszkańców, którzy nie byli świadomi zagrożenia. Wspólnymi siłami ugasili pożar. Kosz doszczętnie spłonął. Jak się okazało doszło do przypadkowego zaprószenia ognia. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Do Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu wpłynęły podziękowania i słowa uznania za szybką reakcję i zaangażowanie policjantów. Jak napisała wdzięczna zawiercianka: „Gdyby nie reakcja Panów policjantów (…) nie wiem co by było…”.


Żródło : KPP Zawiercie

Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels