Machałek: powstanie 120 branżowych centrów umiejętności

Must read

Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności – zapowiedziała w poniedziałek w Kamiennej Górze wiceminister edukacji Marzena Machałek. Centra mają skupiać współpracę szkół, uczelni i branż.

Wiceminister edukacji Marzena Machałek podczas konferencji prasowej podkreśliła, że kamiennogórskie targi pracy wpisują się w realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki reformę kształcenia branżowego i technicznego. „Wymiana informacji pomiędzy pracodawcami, szkołami i uczniami pozwala na efektywne budowanie kształcenia branżowego i technicznego” – wskazała.

Zdaniem wiceminister, wdrożenie reformy przynosi już wymierne efekty. „Dziś 55,5 proc. uczniów po szkołach podstawowych uczy się w szkołach branżowych i technicznych” – zaznaczyła Machałek.

Jak poinformowała, przed resortem stoi teraz duże wyzwanie w postaci budowy branżowych centrów umiejętności. „To będą centra współpracy, które będą w sobie ogniskować szkoły, uczelnie i branże. Powstanie 120 takich centrów” – powiedziała.

Machałek podkreśliła, że resort edukacji przywiązuje dużą wagę do kształcenie branżowego i technicznego. „Na bieżąco reagujemy na potrzeby pracodawców i szkół” – zaznaczyła.

Wiceszefowa resortu edukacji wskazała, że aby podnieść efektywność kształcenia branżowego i technicznego, wdrożono szereg rozwiązań. „W tym jest prognoza zapotrzebowania na zawody. Ta prognoza jest cały czas rozszerzana o nowe zawody, to m.in. zawody budowlane, związane z komunikacją czy branżą IT” – wymieniła.

Dodała, że w ostatnim czasie został opublikowany raport o losach absolwentów szkół ponadpodstawowych. „To jest kolejne narzędzie, które pozwoli pracodawcom i szkołom dowiedzieć się, na jakie zawody jest zapotrzebowanie i które szkoły skutecznie uczą. Raport daje wiedzę pracodawcom, uczniom i szkołom” – powiedziała Machałek. Poinformowała, że do końca czerwca szczegółowe podsumowanie tego raportu trafi do szkół.

Wiceminister Machałek odwiedziła Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, gdzie w ramach Europejskiego Tygodnia Pracy, odbywają się Powiatowe Targi Pracy. Z ofertą zatrudnienia można zapoznać się na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez pracodawców z regionu, służby mundurowe i urzędy.

PAP

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły