Minister zdrowia: restrykcje przedłużone o tydzień; z dwoma wyjątkami

Must read

Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapowiedział, zmienią się dwie rzeczy: już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków, możliwe będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu.

Szef resortu zdrowia przedstawił aktualną sytuację epidemiczną w Polsce. Jak powiedział, od kilku dni obserwowaliśmy zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na covid; obecnie nieznacznie się ona zwiększa. Jednak apogeum trzeciej fali, które zanotowane było w poprzednich tygodniach, teraz przetacza się przez szpitale.

„Dlatego podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji do 25 kwietnia” – powiedział minister. Wyjątkiem będą przedszkola i żłobki – od poniedziałku, 19 kwietnia dzieci będą mogły wrócić do tych placówek.

Po rozmowie z wicepremierem Piotrem Glińskim zdecydowano także o przywróceniu możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób.

Minister poinformował także, że z myślą o nadchodzącym długim weekendzie majowym już teraz zostały podjęte decyzje dotyczące funkcjonowania hoteli i obiektów noclegowych. W ich przypadku obowiązujące restrykcje zostały przedłużone do 3 maja; do tego czasu hotele pozostaną zamknięte.

Co się zmieni od poniedziałku, 19 kwietnia?

Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.

Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włacznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np.  medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Pozostałe dotychczasowe obostrzenia przedłużone będą do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 
1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte.

Edukacja

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

aba/

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły