Ministerstwo Zdrowia ogłasza nowe obostrzenia!

Must read

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na dzisiejszej (7 grudnia) konferencji nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od 15 grudnia. Między innymi podczas okresu świątecznego przywrócona zostanie nauka zdalna dla szkół i uczelni wyższych, tj. od 20 do 23 grudnia, a także w czasie poświątecznym do 9 stycznia. Co jeszcze się zmienia ?

W związku z pojawieniem się nowego wariantu Omikron rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zmian od 15 grudnia:

 • Nowe limity miejsc w hotelach, restauracjach i barach, kinach i teatrach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. obłożenia powierzchni. Zwiększenie limitów tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
 • Limit 75 proc. maksymalnego obłożenia w transporcie zbiorowym.
 • Zdalna nauka we wszystkich szkołach, od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia. Powrót do nauki stacjonarnej 10 stycznia 2022 roku. Forma nauki na uczelniach wyższych do decyzji władz. Przedszkola będą otwarte.
 • Zamknięcie klubów, dyskotek i miejsc do tańczenia 31 grudnia i 1 stycznia, z wyjątkiem okresu sylwestrowego. W tym czasie maksymalnie 100 osób na imprezach w lokalach zamkniętych, z wyłączeniem osób zaszczepionych.
 • Obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
 • Od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.
  • Dodatkowo:
 • Od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, nauczycieli.
 • Jeśli właściciel będzie chciał przyjąć ponad limit, czy do hotelu, czy restauracji, będzie musiał sprawdzić certyfikat. Jest przygotowywana ustawa, będzie prawdopodobnie poselska. O ewentualnym rozważeniu obowiązku szczepień dla szerszej grupy niż trzy wskazane Ministerstwo wskazuje: Pracujemy nad trzema grupami. W rozporządzeniu będzie wskazane, jak pracodawca ma egzekwować certyfikat. Pracujemy nad ustawą, która da uprawnienia do kontrolowania certyfikatów. W Polsce dotychczas nie odnotowano przypadku Omikron.
 • Chcemy, aby punkty szczepień w galeriach mogły szczepić bez wcześniejszego zapisywania.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek 19 366 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarły 504 osoby chorujące na COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 704 040 infekcji, zmarło 86 205 zakażonych.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Foto: Ministerstwo Zdrowia

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły