„Mniej piratów drogowych”. Wyższe mandaty działają

Must read

Dane za pierwsze trzy tygodnia stycznia pokazują, że wyższe mandaty za przewinienia drogowe dość skutecznie dyscyplinują kierowców. Znacząco zmalała m.in. liczba kierowców rażąco przekraczających prędkość w terenie zabudowanym. – Jest aż o 55 proc. mniej takich bandytów drogowych, którzy w terenie zabudowanym przekraczają prędkość o 50 km/godz. – poinformował Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Od początku stycznia weszły w życie przepisy zwiększające mandaty za łamanie przepisów drogowych, w tym m.in. przekraczanie prędkości, łamanie zakazu wyprzedzania, czy nieustąpienia pierwszeństwa pieszym. Mandat karny może wynieść 5 tys. zł, a grzywna nawet 30 tys. zł. Jak się okazuje, wyższe kary, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa – przynajmniej na razie – działają.

W odpowiedzi na zapytanie posła Marka Polaka, dane za okres od 1 do 24 stycznia przedstawił wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Jak się okazuje, mimo większej liczny kontroli policyjnych na drogach, ujawniono mniej naruszeń. To co bardzo istotne, o 55 proc. spadła liczba kierowców, którzy rażąco, tj. o więcej niż 50 km/h ponad limit, przekraczali prędkość w obszarze zabudowanym.

W odniesieniu do analogicznego okresu ub. roku odnotowano o 29,5 proc. mniej wykroczeń wobec pieszych oraz prawie 27 proc. mniej wykroczeń nieprawidłowego wyprzedzania. Kierowców, którzy nie ustąpili pierwszeństwa innemu pojazdowi było o 15 proc. mniej niż przed rokiem. Także i piesi popełnili o 12 proc. mniej wykroczeń.

O blisko 10 proc. spadła liczba kolizji. – Odnosząc się wprost do liczby zdarzeń zaistniałych w analizowanym okresie, należy wskazać, że o 5 proc. w stosunku do zeszłego roku, kiedy ten spadek był 10-procentowy, czyli jeszcze o następne prawie 5 proc., zmalała liczba ofiar śmiertelnych – podał Maciej Wąsik. – Widzimy skutek nowego taryfikatora – dodał. W mojej ocenie każdy, kto jedzie samochodem, szczególnie w terenie zabudowanym, widzi już tę skłonność kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Na razie bardzo pozytywnie oceniamy wprowadzone zmiany – powiedział w Sejmie wiceminister.

Źródło: https://www.rynekinfrastruktury.pl/

Foto: policja.gov.pl

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły