MRiPS: Międzynarodowy Dzień Rodzin. Przegląd działań na rzecz rodzin w Polsce (komunikat)

Must read

– Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

Międzynarodowy Dzień Rodzin. Przegląd działań na rzecz rodzin w Polsce

Przypadający 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodzin to dobra okazja do przyjrzenia się bliżej działaniom na rzecz rodzin w Polsce realizowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. – Od sztandarowego programu „Rodzina 500 plus”, rodzinnego kapitału opiekuńczego i dofinansowania do żłobków, przez Kartę Dużej Rodziny aż po program „Mama 4 plus”. Rodzina to od samego początku rządów nasz absolutny priorytet – podkreśla minister Marlena Maląg.

Międzynarodowy Dzień Rodzin – obchodzony 15 maja – przypada w tym roku w niedzielę. Warto ten dzień spędzić z bliskimi, cieszyć się ich obecnością, tworzyć piękne wspomnienia. Również z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa przegląd działań na rzecz rodzin w Polsce realizowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– Od samego początku rządów Zjednoczonej Prawicy w centrum naszych działań znajduje się właśnie rodzina. Wszystko, co robimy, ma na celu poprawę sytuacji i jakości życia rodzin w Polsce. Dzieci, rodzice, dziadkowie, przedsiębiorcy, pracownicy, osoby z niepełnosprawnościami, mieszkańcy miast, miasteczek i wsi. Rodziny tworzą wszyscy. Dzisiaj jednak zachęcam do przyjrzenia się bliżej działaniom skierowanym wprost do rodzin z dziećmi – od sztandarowego programu „Rodzina 500 plus”, rodzinnego kapitału opiekuńczego i dofinansowania do żłobków, przez Kartę Dużej Rodziny aż po program „Mama 4 plus”. I nie tylko. Zapraszam do lektury – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzina 500 plus. Bezpieczeństwo i spełnione marzenia

Dokładnie półtora miesiąca temu obchodziliśmy 6-lecie programu „Rodzina 500 plus”. Programu, który udowodnił, że inwestycja w rodzinę jest możliwa. Pozwolił wzmocnić domowe budżety, dał poczucie bezpieczeństwa i szansę na spełnienie wielu większych i mniejszych marzeń.

Świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Każdego miesiąca świadczenie trafia do 6,5 mln dzieci. Od uruchomienia programu w kwietniu 2016 r. to już ok. 185 mld zł wsparcia (dane na koniec marca 2022 r).

– Nie mamy wątpliwości, że to dobra inwestycja, która opłaca się wszystkim. Lepsze dzisiaj samych rodzin, dzieci to lepsze jutro nas wszystkich – mówi minister Marlena Maląg.

Nowy okres świadczeniowy programu „Rodzina 500 plus” rozpocznie się 1 czerwca br. i będzie obowiązywał do 31 maja 2023 roku. Aby dalej otrzymywać świadczenie, konieczne jest złożenie nowego wniosku. Można to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Wsparcie dla rodzin z najmłodszymi dziećmi

Godzenie życia rodzinnego z codzienną pracą zawodową to często spore wyzwanie dla rodziców – szczególnie gdy pociecha jest jeszcze mała – a zapewnienie fachowej opieki wiąże się nierzadko ze znacznymi kosztami.

Z początkiem roku wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe rozwiązanie dla rodzin z najmłodszymi dziećmi. Nowe świadczenie to nawet 12 tys. zł wypłacanych po 500 zł co miesiąc przez okres dwóch lat lub po 1 tys. zł miesięcznie przez rok.

Przysługuje ono na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów, a rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki.

W 2022 roku z rodzinnego kapitału opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, a kwota wsparcia to ok. 3,1 mld zł. Do końca kwietnia br. na wypłaty kapitału wydatkowano 1,36 mld zł. Wsparciem objęto dotychczas 471,6 tys. dzieci.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną przez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Dofinansowanie do pobytu w żłobku. Bardziej przystępna opieka

Nie zapomnieliśmy jednak o pozostałych dzieciach – pierwszych i jedynych w rodzinie, a także tych, które np. z powodu wieku nie kwalifikują się do rodzinnego kapitału opiekuńczego.

– Z myślą o nich, o tych rodzinach 1 kwietnia br. uruchomiliśmy dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nawet 400 zł miesięcznego dofinansowania, które trafi bezpośrednio do placówki. Zależy nam, by ta opieka była bardziej przystępna – dzięki nowemu rozwiązaniu rodzice zapłacą za nią mniej – wskazuje minister Marlena Maląg.

W tym roku ze wsparcia ma skorzystać ok. 110 tys. dzieci.

Ścieżka wnioskowania o dofinansowanie jest taka sama jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego (portal Empatia, PUE ZUS, bankowość elektroniczna).Ważna informacja! Chociaż dofinansowanie weszło w życie 1 kwietnia 2022 roku, przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja br.

Maluch+. Więcej miejsc opieki nad dziećmi do lat 3

– Zależy nam, by każdy, kto zdecyduje się na powierzenie opieki nad swoim dzieckiem żłobkowi, klubowi dziennemu czy dziennemu opiekunowi – miał taką możliwość. Wspieranie rozwoju sieci tych placówek, dofinansowanie tworzenia nowych miejsc i dofinansowanie działania już istniejących to najważniejsze założenia programu „Maluch plus” – mówi szefowa resortu rodziny.

Dzisiaj w Polsce funkcjonuje już ponad 7,5 tys. placówek, w których znajduje się ponad 220 tys. miejsc opieki. W 2015 roku takich miejsc było zaledwie 84 tys. Ubiegłoroczny budżet programu „Maluch plus” to 450 mln zł.

W ramach edycji 2021 przeznaczono dofinansowanie na utworzenie ponad 25 tys. nowych miejsc opieki oraz dalsze funkcjonowanie blisko 113 tys. miejsc.

Dobry start. Spokojny start w nowy rok szkolny

Pamiętamy również o starszych dzieciach. 1 września to ważna data zarówno dla uczniów, jak i rodziców. Zakup wyprawki szkolnej – zwłaszcza dla większej liczby dzieci – to spore koszty.

– By odciążyć domowe budżety rodzin z dziećmi w wieku szkolnym już w 2018 r. uruchomiliśmy program „Dobry start”. To 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

W latach 2018-2021 z pomocy korzystało corocznie około 4,4 mln dzieci, a łączna kwota wsparcia to ponad 5,3 mld zł. W tym roku na realizację programu zaplanowano 1,33 mld zł.

Świadczenie wypłacane jest raz w roku dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, uczących się do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia.

Karta Dużej Rodziny. Zniżki na zakupy i wakacje

Wyjście do kina czy na basen z trójką lub czwórką dzieci to nie lada wyzwanie – nie tylko logistyczne, ale przede wszystkim finansowe. Nie wspominając już o wyjeździe na wspólne wakacje. Znacznym odciążeniem będzie tutaj Karta Dużej Rodziny.

To system zniżek dla rodzin 3+ w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To sklepy z odzieżą, obuwiem, a nawet biżuterią, tańsze prenumeraty np. czasopism, zakup książek. Mniej zapłacimy też w wielu restauracjach i kawiarniach, parkach rozrywki, ośrodkach wypoczynkowych, kinach, muzeach, basenach. I wielu, wielu innych miejscach.

Dzisiaj w całym kraju zniżki oferuje 9,6 tys. partnerów w ponad 30 tys. lokalizacji w całej Polsce. Korzysta z nich blisko 1,2 mln rodzin, a liczba aktywnych kart przekroczyła 3,7 mln. Z każdym rokiem więcej firm przystępuje do programu, a ich oferta jest coraz atrakcyjniejsza.

Mama 4 plus. Doceniamy trud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to ogrom miłości i szczęścia, ale też wiele wyrzeczeń i poświęcenia. Wychowanie czwórki czy większej liczby dzieci to wyzwanie, które – szczególnie kilkadziesiąt lat temu – nierzadko uniemożliwiało zwłaszcza kobietom podjęcie pracy zawodowej.

Rezygnując z pracy lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury, po osiągnięciu wieku emerytalnego znalazły się w trudnym położeniu. To do nich skierowany jest program „Mama 4 plus”. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości minimalnej emerytury, a więc od 1 marca 2022 roku 1338,44 zł brutto.

Od początku marca 2019 roku, gdy program „Mama 4 plus” wszedł w życie, do końca 2021 roku, łączna kwota wsparcia wyniosła ponad 1,22 mld zł. Świadczeniem objęto 66,5 tys. osób.

Trzynasta i czternasta emerytura. Ważne wsparcie dla seniorów

Dużym wsparciem dla korzystających z programu „Mama 4 plus” – ale nie tylko – jest trzynasta i czternasta emerytura.

To dodatkowe środki na żywność, lekarstwa, ale również doposażenie mieszkania, opał czy małe remonty – seniorzy sami najlepiej wiedzą, na co przeznaczyć te pieniądze.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 roku. Jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym – od 2020 roku gwarantowanym ustawowo – dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce.

Świadczenie wypłacane jest dla ok. 9,7 mln osób w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca danego roku. Tylko w tym roku całkowita kwota wypłat to ponad 13,1 mld zł.

Czternasta emerytura jest natomiast wsparciem finansowym dla osób starszych pobierających niższe emerytury i renty. Korzystają z niej również osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne, rentę socjalną czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Po raz pierwszy została wypłacona została w 2021 roku. Otrzymało ją ok. 8 mln emerytów i rencistów w pełnej wysokości oraz ok. 1,2 mln w wysokości niepełnej. Początkowo miało być to jednorazowe wsparcie, jednak decyzją rządu czternasta emerytura zostanie wypłacona również w 2022 roku. Całkowity koszt tego świadczenia w bieżącym roku wyniesie ok. 11,4 mld zł.

W tym roku dodatkowe wsparcie w ramach trzynastej i czternastej emerytury to blisko 25 miliardów złotych. Od 2019 roku to już ponad 70 mld zł.

120 mld zł na politykę społeczną w 2022 r.

W tym roku tylko na działania związane ze wsparciem rodzin w ramach różnego rodzaju programów takich jak „Rodzina 500 plus”, „Dobry start”, „Maluch plus”, nowego rodzinnego kapitału opiekuńczego – ale też innych – wydatki budżetu państwa wyniosą 62,3 mld zł.

– W sumie na realizację polityki społecznej w 2022 r. przeznaczymy blisko 120 mld zł. To pokazuje, że rodzina, że Polacy naprawdę są naszym priorytetem. To nie tylko deklaracje, ale konkretne działania – zaznacza minister rodziny Marlena Maląg.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły