Muzeum Częstochowskie zaprasza na wystawy

Must read

Muzeum Częstochowskie ponownie udostępniło swoje obiekty publiczności! To wspaniała okazja, by zwiedzić prezentacje stałe i nowe ekspozycje czasowe, które do tej pory można było zobaczyć jedynie w przestrzeni Internetu.

W Ratuszu prezentowana jest wystawa 1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy współorganizowana z Archiwum Państwowym w Częstochowie. To już druga, po wystawie o Rakowie, ekspozycja zrealizowana w cyklu poświęconym częstochowskim dzielnicom. Przypomina o ludziach związanych z Tysiącleciem, miejscach i historii tej części miasta. Oprócz archiwalnych dokumentów i planów, eksponujemy liczne fotografie, które pozwalają prześledzić zmiany w zabudowie tej części miasta.

Fot. z wystawy1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy

Do Galerii Dobrej Sztuki zapraszamy na wystawę Podróż na Wschód – Wielokulturowość, zrealizowaną we współpracy z Grupą Artystyczną Atina, na której prezentowane są prace malarskie, fotograficzne, ilustracyjne, rysunkowe, graficzne, tkanina artystyczna, ceramika i instalacja autorstwa ponad 36 artystów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Odnoszą się one do zagadnień związanych z katolicyzmem, prawosławiem, judaizmem, kulturą Tatarów, słowiańszczyzną obecną w tradycji ludowej, ale zahaczają też o motywy wielokulturowości związane z egzotyką Mongolii, Chin, Japonii.

Fot. z wystawy Podróż na Wschód – Wielokulturowość

W Pawilonie Wystawowym prezentowane są: 39. Doroczna Wystawa Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza, zorganizowana we współpracy z lokalnymi artystami i promująca ich twórczość, oraz ekspozycja Janina Plucińska-Zembrzuska – konserwacja kolekcji. Ta ostatnia jest podsumowaniem dwuletniego projektu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Częstochowy, dzięki któremu poddano konserwacji 92 prace częstochowskiej artystki – wizjonerki, a 81 oprawiono. Na ekspozycji można zobaczyć efekty zadania w postaci ponad 120 dzieł, z których wiele wykonanych jest przy użyciu technik własnych i nieoczywistych materiałów. Do tworzenia Janina Plucińska-Zembrzuska używała płyt pilśniowych, klisz fotograficznych, blach aluminiowych, folii. Jej niezwykle oryginalna i różnorodna twórczość, znajdująca się w kolekcji Muzeum Częstochowskiego, dzięki wykonanym pracom konserwatorskim odzyskała blask.

Źródło, tekst i fotografie : www.muzeumczestochowa.pl

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły