Największy Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Polsce zaprasza

Must read

Największe kolędowanie w Polsce z udziałem ponad 140 solistów, zespołów i chórów z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Od 13 do 15 stycznia w hali Będzin Arena (ul. Sportowa 20) przesłuchania finałowe, a 16 stycznia o godz. 16.00 Koncert Galowy.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika sięga historią do najstarszego kościoła w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników.

Festiwal ma przebieg dwuetapowy – każdego roku w grudniu w niemal 40 miastach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące ok. 1 600 solistów i grup. Zgłoszenia do Festiwalu przyjmowane są w październiku i listopadzie.

– Za nami zakończony tuż po Bożym Narodzeniu I etap – przesłuchania eliminacyjne w rejonach z udziałem niemal tysiąca wykonawców. Teraz zwycięzcy spotkają się w Będzinie na finałach – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu. – Festiwal rozpoczniemy koncertem inauguracyjnym 10 stycznia o godz. 19.00 w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Relacja live:


Źródło: MFKiP Oficjalne, youtube

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak przy wejściu na koncert inauguracyjny i galowy organizatorzy proszą o dobrowolne pokazanie paszportu covidowego.

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły