Narkotyki na drodze

0
229

Policjanci z olkuskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej dwóch kierowców w wieku 35 i 21 lat, mieszkańców; Mysłowic i powiatu olkuskiego, którzy posiadali narkotyki. Za to przestępstwo grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto, jeśli okaże się, że mężczyźni prowadzili swoje auta pod wpływem narkotyków, grożą im kolejne konsekwencje karne, w tym zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Do zdarzenia doszło pod koniec kwietnia br. w Olkuszu na ulicy Zagaje. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali tam kierowcę forda mondeo.  Na miejsce wezwano kryminalnych, którzy w trakcie przeszukania auta znaleźli ponad 25 gram marihuany. Kierowca forda został zatrzymany i doprowadzony do komendy, gdzie przedstawiono mu zarzuty posiadania narkotyków. Mężczyźnie pobrano również krew do badania, albowiem policjanci podejrzewali, że mógł on prowadzić pojazd, będąc pod wpływem narkotyków.

Jeszcze tego samego dnia, ten sam patrol ruchu drogowego, w trakcie służby na drodze  krajowej nr 94 w Olkuszu zauważył seata, którego stan techniczny wymagał zainteresowania i kontroli przez mundurowych. Policjanci postanowili zatrzymać ten pojazd i jego kierowcę.  Pomimo wyraźnych poleceń wydawanych przez mundurowych do zatrzymania się, kierowca seata nie reagował i zaczął uciekać w kierunku Katowic. Policjanci zachowując środki bezpieczeństwa, podjęli pościg za tym kierowcą. Mężczyzna nie zatrzymywał się i ignorował polecenia policjantów, jak również nie stosował się do  sygnalizacji świetlnej na drodze, dalej kontynuując swoją jazdę.  Kierowca seata został zatrzymany w Bolesławiu. Był nim 21-letni mieszkaniec  powiatu olkuskiego. Jak się okazało, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci podejrzewali również, że może on znajdować się  pod wpływem narkotyków pobrali mu krew do badania. Wskazywało na to zachowanie mężczyzny podczas policyjnej kontroli. 21-latek został zatrzymany i doprowadzony do olkuskiej komendy. Dalsze czynności policjantów kryminalnych doprowadziły do przeszukania i ujawnienia w miejscu zamieszkania  mężczyzny marihuany i amfetaminy. Jeśli się okażę, że 21-latek w trakcie prowadzenia pojazdu znajdował się pod wpływem narkotyków, grożą mu kolejne konsekwencje prawne. Ponadto mężczyzna odpowie także za wykroczenia w ruchu drogowym, jakich się dopuścił podczas swojego niebezpiecznego „rajdu”.

Pamiętajmy! Kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Źródło : KPP Olkusz

Zdjęcie autorstwa Aphiwat chuangchoem z Pexels