27 grudnia 2021 r. obchodzimy 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jest to szczególna data, bowiem Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu tego dnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Władze zaboru pruskiego blokowały rozwój polskich inicjatyw gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Niezrażeni tym Wielkopolanie, również strażacy, prowadzili działalność patriotyczną. Wyrazem ich propolskiej postawy była także walka zbrojna, w tym Powstanie Wielkopolskie, które było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym – doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.
Wielkopolski zryw wolnościowy
Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką.
26 grudnia do Poznania przybył w roli dyplomaty państwa polskiego Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną.
Pierwszy strzał padł 27 grudnia około 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.
Źródło:https://www.gov.pl/;Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP, Hubert Koler „Wielkopolska: opór w obronie polskości”
Foto: https://www.gov.pl/