Nowoczesne tramwaje w stolicy Małopolski

0
213

50 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów umożliwi komfortową i bezpieczną podróż mieszkańcom i turystom odwiedzającym Kraków, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami. Inwestycja była możliwa, dzięki Funduszom Europejskim i pieniądzom krajowym – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Dostawy tramwajów były systematycznie realizowane od końca 2019 r. Nowy tabor będzie obsługiwał istniejące już linie oraz nowe trasy tramwajowe znajdujące się obecnie w budowie.

Mieszkańcy Krakowa zyskają wygodne połączenia z głównymi węzłami komunikacyjnymi, centrum miasta, ważnymi ośrodkami edukacji, sportu, kultury oraz zakładami pracy

– dodaje wiceminister Buda.

Nowy tabor zwiększy także dostępność transportu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej mobilności. Tramwaje są bowiem w całości niskopodłogowe, wyposażone w głosowy i wizualny system informacji pasażerskiej. W każdym pojeździe zamontowana jest specjalna platforma ułatwiająca wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

O projekcie

Nazwa: „Zakup niskopodłogowego taboru tramwajowego w celu usprawnienia i poprawy jakości miejskiej komunikacji zbiorowej w Krakowie – część I i II”

Całkowita wartość projektu to ponad 447 mln zł. Dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniosło 124,86 mln zł.