Ostre kary za zaśmiecanie lasu i degradacje środowiska!

Must read

Resorty Środowiska i Sprawiedliwości przygotowują nowy projekt ustawy, która ma w sposób znaczący podwyższyć kary za zachowania, które przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego lasów i środowiska naturalnego.

Zwiększeniu mają ulec kary dla pospolitych śmieciarzy lasów z minimalnej kwoty 500 do 5000 złotych. Nowelizacja zakłada także zadośćuczynienie wyrządzonej krzywdy środowisku, tzn. posprzątanie po sobie. Samo zadośćuczynienie może skutkować darowaniem kary przez sąd.

Dotkliwe konsekwencje mają spotkać także firmy, które w sposób nielegalny i destrukcyjny rozporządzają swoimi odpadami. Obecna minimalna kara to tysiąc złotych, po nowelizacji 10 000 złotych. Górna granica wynosząca dziś 5 milionów złotych ma być nakładana proporcjonalnie do przychodu firmy.

Zmiany mają także dotyczyć samego sposobu finansowania procesu usunięcia odpadów gospodarowanych przez firmę. Obecnie koszty te nałożone są na samorządy. Winowajca będzie zobowiązany wpłacić nawiązkę do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota będzie wynosić od 10 000 do nawet 10 mln złotych.

Podcast Lasów Państwowych „Las to nie śmietnik”:

https://www.spreaker.com/user/miedzydrzewami/odcinek-12-las-to-nie-smietnik?utm_campaign=episode-title&utm_medium=app&utm_source=widget

red. Bartosz Żołnierczyk

Źródło: https://www.gov.pl/web/srodowisko

Foto: https://www.gov.pl/web/srodowisko

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły