Otwarcie sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie.

0
635

Kolejna imponująca inwestycja Powiatu Myszkowskiego zakończona. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie. Jest to największy tego typu obiekt w powiecie z widownią na 250 miejsc.

Pełnowymiarowa hala sportowa z wielofunkcyjnym boiskiem i zaawansowanym zapleczem robi znakomite wrażenie. Zlokalizowana w centrum miasta będzie z pewnością popularnym obiektem dla organizacji imprez sportowych i kulturalnych.

Łączny koszt inwestycji, realizowanej w latach 2017-2020, wyniósł 6.148.685,60 zł.
Warto podkreślić, że Powiat Myszkowski pozyskał na ten cel pomoc zewnętrzną w ramach:

 • Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – Program Sportowa Polska – 1.959.200,00 zł
 • Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 1.449.576,15.

W pozyskiwaniu środków zewnętrznych udział miała Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która zabiegała o wsparcie dla tej inwestycji.

Na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka i Dyrektora ZS nr 1 w Myszkowie Eugeniusza Bugaja na uroczystym otwarciu zjawiło się wielu znakomitych gości, m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Picheta, Wicestarosta Mariusz Morawiec, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, Wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Wójt Gminy Niegowa Mariusz Rembak, Komendant Powiatowy Policji w Myszkowie Marcin Lemański, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Sergiusz Wiśniewski, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego Zofia Jakubczyk, Kierownik KRUS w Myszkowie Jarosław Jaskólski, Radni Powiatu Myszkowskiego: Wiceprzewodnicząca Zdzisława Polak, Wiceprzewodniczący Janusz Romaniuk, Andrzej Jastrzębski, Rafał Kępski, Mateusz Kolasa, Jolanta Koral, Jarosław Kumor, Tomasz Ośmiałowski, Maciej Piłka, Jadwiga Skalec, Anna Socha-Korendo, Marlena Wiśniewska, kierownicy i dyrektorzy jednostek Powiatu Myszkowskiego.

Oprawa wydarzenia była wyjątkowa ze względu na udział klas mundurowych. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, gospodarze uroczystości – Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Dyrektor ZS nr 1 Eugeniusz Bugaj podziękowali gościom za przybycie i zaprosili do symbolicznego przecięcia wstęgi.

Salę poświęcił ks. dr prałat Jarosław Koczur, proboszcz parafii pw. Ap. Piotra i Pawła.

Starosta Piotr Kołodziejczyk zaakcentował zakres wykorzystania obiektu, który jest bardzo szeroki, dzięki czemu hala będzie służyć większej grupie młodzieży i mieszkańców.

 • Bardzo dziękuje państwu za liczne przybycie. Obecność wielu znakomitych gości dowodzi tego, jak ważną rolę odgrywa infrastruktura sportowo-rekreacyjna w życiu każdej społeczności.
  Ten obiekt miał być otwarty już w grudniu 2020 roku, jednak ze względu na obostrzenia związane z pandemią, nie mogliśmy tego zrobić. Mimo iż sala była już wówczas gotowa, dopiero teraz mamy możliwość być świadkami jej uruchomienia i pierwszych rozgrywek.
  Ta hala to 36 m szerokości i rywalizacji, i 44,5 m długości i zgodnego współzawodnictwa, 12 tys. m kw. powierzchni sportowej. Miejmy nadzieję, że hala jak najszybciej się zapełni. Będzie otwarta nie tylko dla uczniów, ale i dla wszystkich, którzy chcieliby z niej skorzystać. Realizacja tej inwestycji była jak wejście na szczyt góry, czasem pojawiały się wzloty, czasem chwile zwątpienia i zadumy, ale determinacja pozwoliła nam skończyć tę budowę – powiedział Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, który podkreślił wagę pozyskanego dofinansowania zewnętrznego.

Starosta złożył specjalne podziękowania Europosłance Jadwidze Wiśniewskiej za wsparcie podczas realizacji inwestycji w zakresie dotacji z programów rządowych.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska zwróciła się przede wszystkim do młodzieży, ale również zaakcentowała ogrom pracy i wagi, jaką działania nad ukończeniem inwestycji miały dla społeczności całego powiatu.

 • To jest dzień radości dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że ta hala powstała. Pozwolą państwo, że pogratuluję i podziękuję Zarządowi Powiatu i Staroście Piotrowi Kołodziejczykowi. Chciałabym zwrócić się do wszystkich Państwa, ale przede wszystkim do was, młodzi przyjaciele, bo to wszystko jest dla was, bo to wy jesteście najważniejsi. My jesteśmy po to, żeby wspierać wasze możliwości i szanse na to, by wasza edukacja mogła rozkwitać. Może truizmem wydać się komuś powiedzenie, że w zdrowym ciele zdrowy duch, ale w tych trudnych pandemicznych czasach ta sentencja niesie szczególne znaczenie. Musimy zrobić wszystko, aby odbudować naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Dlatego wszystkie działania nasze będą bazowały na tym, aby wspierać rozwój fizyczny uczniów. Gratuluję wam dzisiaj bardzo serdecznie i cieszę się, że tutaj, w tej szkole powstała taka imponująca hala. Jeszcze raz dziękuję panu Staroście Piotrowi Kołodziejczykowi, Zarządowi Powiatu i wszystkim, którzy wcześniej podjęli działania, aby ta hala mogła powstać– mówiła Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, podkreślając, że ponad 3,5 mln zł udało się pozyskać na ten cel z RFIL i programu „Sportowa Polska”. Posłanka dodała również, że będzie zabiegała o to, aby wsparcie w ramach dotacji celowej dla klas mundurowych dotarło również do ZS nr 1 w Myszkowie.

Podziękowania wyraził także poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, który ma szczególny sentyment do Powiatu Myszkowskiego, jako były wieloletni radny i wicestarosta.

 • Dziękuję panu Staroście, panu Dyrektorowi za zaproszenie na tę uroczystość. Szanowni państwo, można powiedzieć krótko: wreszcie jest. Hala, która była oczekiwana przez uczniów tej szkoły i przez mieszkańców Myszkowa i powiatu, którym obiekt ten będzie służył – powiedział Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka.

Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz zaznaczył, że to hala w ZS nr 1 to jeden z najlepszych w swojej klasie obiektów w województwie.

 • Miło mi jest być na takiej uroczystości i że tak piękny obiekt powstał z inicjatywy powiatu, że środki z dotacji rządowych faktycznie zostały wykorzystane, że będzie to służyć młodzieży. Chylę czoła przed wszystkimi zaangażowanymi, chciałbym, aby w Polsce było więcej takich obiektów powstawało, ale cieszę się, że w Województwie Śląskim mamy taką piękną halę, która może czynić dobro dla społeczności lokalnej- stwierdził Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz.

Słowa uznania wyraziła również Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer:

 • Cieszę się, że w Powiecie Myszkowskim powstają obiekty, które pozwolą prowadzić edukację w świetnych warunkach, odkrywać dla młodzieży to, co w sporcie najpiękniejsze i najważniejsze, czyli budowanie i kształtowanie charakteru, odkrywanie ducha uczciwej i sportowej rywalizacji]- mówiła Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, składając na ręce Starosty Piotra Kołodziejczyka gratulacje za prowadzenie mądrej, dalekowzrocznej polityki oświatowej w powiecie. [- Zauważyłam, że podchodzi się tutaj z wielką dbałością do infrastruktury szkolnej. Cieszę się, że starostwo dokłada wszelkich starań, aby młodzież miała jak najlepsze warunki do nauki i rywalizacji sportowej- dodała Kurator.

Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Wojciech Picheta złożył podziękowania na ręce parlamentarzystów Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, Posła na Sejm Mariusza Trepki, Kurator Oświaty Urszuli Bauer, Starosty Piotra Kołodziejczyka, Wicestarosty Mariusza Morawca, Wicewojewody Roberta Magdziarza, Dyrektora ZS nr 1 Eugeniusza Bugaja, który podjął trud inwestycji.

 • Po wielu trudach i znojach udało się ten obiekt dzisiaj przekazać do użytkowania. To nie była łatwa droga. To wspólne dzieło zostało ukończone. Dziękuję całej Radzie Powiatu, bo jest tu wielu radnych, którzy podjęli tę inicjatywę. A młodzieży życzę wszystkiego najlepszego podczas rozgrywek- mówił Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Picheta.

W imieniu wójtów i burmistrzów z gmin Powiatu Myszkowskiego głos zabrał Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, który podkreślił udział osób nie zawsze widocznych, znajdujących się na zapleczu. Burmistrz pogratulował wszystkim zaangażowanym w prowadzenie inwestycji.

W podobnym tonie wypowiadała się Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego Zofia Jakubczyk, która na ręce Dyrektora złożyła serdeczne gratulacje za ukończenie tak wspaniałej inwestycji.

Po części oficjalnej na sali pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Zawiercie, który wykonał kilka tańców ludowych, po czym młodzież z ZS nr 1 rozegrała inauguracyjny mecz piłki siatkowej.

Hala sportowa w ZS nr 1 to największy tego typu obiekt w Powiecie Myszkowskim. Posiada pełnowymiarowe boisko wielofunkcyjne, z dużą widownią i wszelkim niezbędnym wyposażeniem – jest przy tym obiektem nowoczesnym i okazałym.
Sala została przystosowana do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę (posiada dwa boiska do gry w poprzek oraz jedno do gry w siatkówkę w centralnej części) oraz boisko do tenisa.

Co charakterystyczne i ważne – sala jest przystosowana nie tylko do organizowania wydarzeń sportowych, ale również przedstawień teatralnych lub szkolnych, koncertów i innych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i społecznym wymagających dużej powierzchni użytkowej.

Na parterze budynek podzielony jest na dwie części: salę sportową i zaplecze socjalno-techniczne, w którym zlokalizowane są: hol wejściowy, szatnie, łazienki dla sportowców, pokój nauczyciela (trenera), pomieszczenie pierwszej pomocy, magazyn na sprzęt sportowy, toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.
W obiekcie zaprojektowano dwie klatki schodowe, którymi można dostać na poziom pierwszego piętra, gdzie znajduje się widownia.
Sala jest doświetlona przez przeszklenia na ścianach budynku.
Konstrukcja dachu wykonana jest z drewna klejonego malowanego lakierem bezbarwnym. W sali są dwie pary drzwi ewakuacyjnych, prowadzące bezpośrednio na zewnątrz budynku.

Jak więc widać z tego krótkiego opisu, obiekt jest imponujący, a warto dodać, że istnieje również możliwość zwiększenie liczby miejsc siedzących.

Tekst i zdjęcia: Powiat Myszkowski