Wiosna w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zaprasza na wycieczkę po pięknych, wiosennych miejscach.

Dopiero co przesyłaliśmy Wam życzenia bożonarodzeniowe, a tu już Wielkanoc! Przez kilka miesięcy nie otrzymywaliście od nas żadnych informacji, bo choć mieliśmy przygotowanych dla Was wiele propozycji, czekaliśmy z nimi na polepszenie się sytuacji pandemicznej. Ponieważ jednak wiadomy wirus nie odpuszcza, a wręcz przeciwnie, wciąż musimy sobie radzić bez bliższych spotkań i wspólnych spacerów.

Nie zmienia to jednak faktu, że chcemy Was zaprosić na wycieczki po naszych parkach krajobrazowych. Wczesna wiosna to szczególny czas. Szaroburość dookoła coraz częściej ubarwiają zakwitające przebiśniegi, krokusy, miodunki, przylaszczki i wiele innych wczesnych kwiatów

Wśród zwierząt panuje niezwykle ożywiona atmosfera. Ptaki ścigają się by zająć jak najlepsze terytoria i znaleźć partnera. Lasy, parki i ogrody rozbrzmiewają ich śpiewem. Jeśli ciekawi Was ptasi świat, śledźcie naszego Facebook’a – co poniedziałek publikujemy tam treści poświęcone właśnie ptakom.

Swoją wędrówkę do miejsc rozrodu rozpoczęły płazy. Niestety tysiące ich ginie przy tym pod kołami samochodów, stąd nasz gorący apel o ostrożną jazdę. Starajcie się omijać naszych płazich przyjaciół, a jeśli to możliwe, pomóżcie im przekroczyć ruchliwe drogi. Wystarczą rękawiczki, wiaderko i odblaskowa kamizelka dla Waszego bezpieczeństwa (płazy wędrują głównie nocą) – i już można je przenosić. My również staramy się to robić jak najczęściej.

Nie tylko w ten sposób możecie pomóc przyrodzie. Od pierwszych dni wiosny zachęcamy Was do wzięcia udziału w naszej akcji „Posprzątaj swój kawałek parku na wiosnę”. Szczegóły możecie znaleźć tutaj.

A skoro mowa o mediach społecznościowych, to zapraszamy Was do obserwowania nas również na Instagramie. Publikowane tam zdjęcia mogą być inspiracją do kolejnych wycieczek.

Źródło : ZPKWM

Foto : J. Dragon