Strona głównaAktualnościCzęstochowaPielgrzymi a bezpieczeństwo

Pielgrzymi a bezpieczeństwo

W sobotnie popołudnie policjanci z garnizonu śląskiego wsparci mundurowymi z ościennych województw dbali o bezpieczeństwo pielgrzymów przybywających na Jasną Górę oraz uczestników zaplanowanego zgromadzenia. Policjanci pilnowali, by nie doszło do poważniejszych incydentów, mogących wpłynąć na bezpieczeństwo obywateli. Wydarzenie odbyło się zgodnie z założeniami.

W sobotę w rejonie Alei Sienkiewicza mundurowi z województwa śląskiego wsparci pomocą policjantów z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego zabezpieczali wydarzenia odbywające się w Częstochowie, dbając o bezpieczeństwo pielgrzymów, którzy przybyli na Jasną Górę, uczestników zgromadzenia publicznego oraz mieszkańców miasta.

Mundurowi pilnowali, by pielgrzymi bezpiecznie dotarli do celu oraz o to, by nie doszło do zakłócenia przebiegu legalnego zgromadzenia przez osoby manifestujące odmienne poglądy. Natomiast policjanci z Zespołu Antykonfliktowego czuwali, by nie dochodziło do niepotrzebnych konfliktów czy nieporozumień.

Podczas zabezpieczenia policjanci wylegitymowali 117 osób, z czego zdecydowana większość to były osoby antagonistycznie nastawione do manifestujących. 4 z nich zostało ukaranych mandatami karnymi za zakłócanie porządku publicznego, używanie słów nieprzyzwoitych i nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego, 13 osób zostało pouczonych, a w stosunku do 6 pozostałych zostaną skierowane do sądu wnioski o ukaranie.

Częstochowska policja zatrzymała również 2 chuliganów, którzy rozpylili substancję przypominającą gaz łzawiący w kierunku innych osób oraz otrzymała zgłoszenie dotyczące znieważenia symboli narodowych – kryminalni będą prowadzili czynności w tej sprawie.

Odnosząc się do chaosu informacyjnego, jaki ukazał się w mediach odnoście legalności zgromadzenia informujemy, że Marsz Równości odbył się legalnie w oparciu o przepisy ustawy Prawo o zgromadzeniach. Natomiast negatywna opinia wydana przez Policję w kwestii wykorzystania dróg w sposób szczególny dotyczyła odrębnego postępowania, które opiera się na przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym – dlatego w tej konkretnej sytuacji samochód organizatora, który miał jechać z pochodem, musiał jechać zgodnie z przepisami ruchu drogowego i stosować się do poleceń wydawanych przez policjanta.

Źródło i zdjęcia : KPP Częstochowa

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne