Pierwsze czytanie projektu ustawy o darmowych lekach dla 70-latków

0
202

We wtorek, 20 lipca, na posiedzeniu połączonych senackich komisji zdrowia, rodziny i ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o darmowych lekach dla 70-latków.

  • Trzy komisje senackie przyjęły projekt nowelizacji ustawy m.in. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
  • Senator Krzysztof Kwiatkowski zauważył, że obecnie panujący system refundacyjny leków daje „polskiemu seniorowi bardzo mało wsparcia”
  • Granica wieku seniorów korzystających z bezpłatnych leków, zgodnie z proponowaną nowelizacją, może zostać obniżona (70 plus)

Refundacja leków dla seniorów

Szef koła senatorów niezależnych Krzysztof Kwiatkowski poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że połączone trzy komisje przyjęły projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak ocenił senator obecny system refundacji leków „daje polskiemu seniorowi bardzo mało wsparcia”.

– Średnia życia mężczyzny w Polsce to 74 lata. To znaczy, że przeciętny mężczyzna nigdy nie będzie miał w Polsce szansy skorzystania z darmowych leków, finansowanych przez państwo, pomijając już to, że lista tych leków jest bardzo skromna i często obejmująca leki o mniejszej efektywności – mówił Kwiatkowski.

– Granica 75 lat powoduje, że wielu polskich seniorów nie dożywa możliwości skorzystania z systemu bezpłatnych leków. Dlatego w imieniu grupy senatorów zgłosiłem projekt ustawy o bezpłatnych leków 70 plus – dodał.

Rozszerzenie listy leków refundowanych

Szefowa senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (KO) zauważyła, że zasadniczej reformy wymaga cały system refundacji leków. Przede wszystkim mówiła o rozszerzeniu listy leków, które podlegają refundacji.

Od 2016 roku obowiązuje system refundacji leków dla seniorów 75+, w ramach którego część leków jest darmowa.

Senat ma inicjatywę ustawodawczą. Ustawy uchwalane przez Senat trafiają do Sejmu, a potem podlegają normalnej procedurze ustawodawczej. 

Źródło: PAP

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels