Pierwszy przystanek na żądanie w Kolejach Śląskich

0
335

Od 1 maja Koleje Śląskie wprowadzają do swojej sieci pierwszy przystanek na żądanie – będzie nim istniejący już przystanek Zabrzeg Czarnolesie, który znajduje się na trasie linii S6 i S61 prowadzących do Wisły i Cieszyna.

Przystanek na żądanie na schemacie linii komunikacyjnych oznaczony jest specjalnym symbolem w formie trójkąta, który można też odnaleźć w liniowym rozkładzie jazdy. Co istotne podróżny chcący wsiąść do pojazdu powinien ustawić się w miejscu widocznym dla maszynisty, aby ten zauważył go i bezpiecznie zatrzymał pojazd. W przypadku chęci opuszczenia pociągu ważne jest, aby zgłosić to drużynie pokładowej. Przystanek w formie na żądanie będzie obsługiwany przez wszystkie zatrzymujące się na nim pociągi Kolei Śląskich oraz PolRegio.

Ta nowo wprowadzona forma postoju przyczyni się do poprawy punktualności oraz oszczędności energii. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest za granicą w Szwajcarii czy Czechach; w Polsce natomiast wykorzystywane jest przez Koleje Dolnośląskie.

Źródło : Koleje Śląskie

Zdjęcie autorstwa Satoshi Hirayama z Pexels