Policja ostrzega i radzi – uwaga na oszustów i kieszonkowców

0
183

Jak co roku przed wakacjami policjanci przyjmują więcej zgłoszeń o kradzieżach i oszustwach internetowych.

Nie trudno się temu dziwić. Większość z nas myśli już o letnim wypoczynku. Przez takie roztargnienie możemy stracić swoją czujność, co w konsekwencji może doprowadzić do przykrych zdarzeń.

Aby zapobiec takim sytuacjom, policjanci radzą i zwracają szczególną uwagę na kieszonkowców, których nie brakuje w sklepach, na targowiskach, na ulicy, w autobusach czy tramwajach. Panujący w takich miejscach tłok jest okazją dla złodziei. Uważajmy więc na osoby, które podejrzanie się zachowują albowiem kieszonkowcy bardzo często wykorzystują okazję i nasze zaabsorbowanie zakupami.

W ostatnim czasie policja odnotowała kilka kradzieży, w tym kradzieży portfeli. 17 czerwca na terenie jednego z olkuskich dyskontów, skradziono portfel wraz z dokumentami i pieniędzmi na szkodę mieszkanki Olkusza. Z kolei 18 czerwca skradziono portfel z zawartością, który właściciel pozostawił w samochodzie. Aby zapobiec, takim przykrym sytuacjom, policjanci radzą:

Sprawdzaj, czy nie jesteś obserwowany w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.

·         Wsiadając do autobusu lub do minibusu zachowaj  czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.

·         W zatłoczonych miejscach nie trzymaj telefonów komórkowych i wartościowych przedmiotów w kieszeniach zewnętrznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą przestępstwa.

·         Nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bo łatwo ją przeciąć.

·         Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.

·         Gotówkę noś w kilku różnych miejscach. Zwłaszcza jeśli wybierasz się w daleką podróż.

·         Kobietom odradzamy przechowywania dużej ilości gotówki  w torebkach. Złodziej może przeciąć pasek lub torebkę, a potem spenetrować jej zawartość.

·         Nie pozostawiaj cennych rzeczy, telefonów, dokumentów czy pieniędzy w samochodzie. Z pewnością złodziej wykorzysta taką okazję.

Apelujemy również, by zwrócić szczególną uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze domy czy mieszkania. Uwagę powinny także zwrócić samochody, zwłaszcza na numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania, dokonują rozpoznania terenu. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy bezzwłocznie powiadomić policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112

Źródło : KPP Olkusz