POLICJA: OSZUŚCI WCIĄŻ ATAKUJĄ! UWAŻAJCIE NA PRZESYŁANE LINKI!

Must read

Sprzedajesz lub kupujesz coś na portalach aukcyjnych, czy serwisach ogłoszeniowych? Otrzymałeś wiadomość z linkiem od rzekomego kontrahenta? Bądź ostrożny! To może być próba oszustwa! Niestety zawierciańscy policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia o takich przestępstwach. Oszuści nie śpią. Wymyślają coraz to nowe sposoby wyłudzenia cudzych pieniędzy.

Od początku grudnia br. zawierciańscy policjanci przyjęli 12 zgłoszeń dotyczących oszustw. Większość z nich związana była ze sprzedażą na serwisach ogłoszeniowych. Sprzedający otrzymał od kupującego SMS-a, e-mail lub wiadomość wysłaną za pomocą komunikatora. Następnie oszust deklarował chęć natychmiastowego zakupu przedmiotu i przesłał link do rzekomego odbioru płatności. Sprzedający klikając w otrzymany link został skierowany na stronę internetową. Tam wystarczyło, że sprzedający podał numer karty płatniczej i inne niezbędne do logowania w bankowości elektronicznej dane i już nieuczciwy kontrahent miał dostęp do cudzych oszczędności. To przykładowe działanie przestępców, którzy wykorzystują sieć do kradzieży pieniędzy.

Niestety wśród oszukanych w grudniu osób znalazła się 33-latka, która straciła ponad 1 tys. złotych, jak i 25-latek, któremu z konta zniknęło prawie 2 tys. złotych.

Warto do tematu podejść poważnie i dokładnie sprawdzić swojego kontrahenta, żeby nie dać „nabić się w butelkę”.

Zawierciańscy policjanci apelują!
Bez względu na to, czy kupujesz, czy sprzedajesz w Internecie – bądź ostrożny!

Przydatne zasady bezpiecznych zakupów internetowych:

 • Ograniczone zaufanie do sprzedającego – zanim dokonasz wpłaty, zapoznaj się z opiniami na temat sprzedającego. Sprawdź, jak długo zajmuje się daną działalnością, czy jest ona zarejestrowana i czy dane teleadresowe są prawdziwe. Napisz maila lub zadzwoń, aby potwierdzić, że to rzeczywisty kontakt ze sprzedawcą. Może okazać się, że sprzedający dopiero rozpoczyna swoją działalność, stąd brak jest na jego profilu jakichkolwiek komentarzy. Bądźmy w takiej sytuacji szczególnie ostrożni.
 • Zakupy wyłącznie na akcjach – Nie kupujmy żadnych przedmiotów poza aukcjami. Jako sprzedający również unikajmy takich rozwiązań. Zarówno jedna, jak i druga strona mają swoje prawa, których dochodzenie w przypadku transakcji poza aukcją, może być utrudnione.
 • Wybierz znane i sprawdzone sklepy internetowe lub portale aukcyjne – dzięki temu będziesz mieć zapewnione ubezpieczenie dokonywanych transakcji. Będziesz mógł również ubiegać się o „wsparcie” portalu przy roszczeniach względem drugiej strony.
 • Ustal, czy towar możesz odebrać osobiście lub dokonać płatności przy odbiorze – Zdarza się, że nieuczciwi sprzedający nie chcą przekazywać bezpośrednio sprzedanych towarów. Nie godzą się również na płatność przy odbiorze. Obawiają się, że w przypadku sprawdzenia towaru przez kupującego, transakcja może nie dojść do skutku.
 • Kupuj, korzystając ze swojego sprzętu – unikaj i to nie tylko podczas internetowych zakupów korzystania z obcego sprzętu np. w kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także loginu i hasła do swojego konta.
 • Zwróć uwagę na cenę towaru – bardzo niska cena towaru, który na co dzień ma znacznie wyższą wartość, powinna wzbudzić naszą czujność. „Super promocje”, „niepowtarzalne okazje” i „mega obniżki” często okazują się podstawowym narzędziem oszustów.
 • Nie kupuj kota w worku – nie widziałeś towaru, to nie płać za niego – dokładnie zapoznaj się z ofertą i opisem produktu. Sprawdź, czy zdjęcie przedstawione na aukcji, rzeczywiście przedstawia oferowany przedmiot, czy jest to zdjęcie poglądowe. Wybierz metodę płatności „przy odbiorze”. Będziesz mógł wtedy obejrzeć towar w obecności dostawcy i zgłosić ewentualne niezgodności.
 • Zachowaj korespondencję ze sprzedającym – może okazać się ona bardzo potrzebna, szczególnie w przypadku nieuczciwego kontrahenta.
 • Nie korzystaj z linków do ofert przesłanych drogą mailową lub SMS-em – może być to sposób przekierowania klienta na stronę innego niż interesującego nas sklepu. Może być to również próba wyłudzenia danych, potrzebnych do logowania. Sprawdź połączenie, zanim zapłacisz kartą – zamknięta kłódka to symbol potwierdzający, że połączenie jest bezpieczne. Sprawdź to, zanim rozpoczniesz płatność kartą kredytową.
 • Zabezpieczaj komputer programem antywirusowym, antyszpiegowskim i Firewallem. Można takie oprogramowanie legalnie ściągnąć z sieci i zainstalować. Uchroni to komputer przed wirusami i programami hakerskimi. Firewall zablokuje natomiast próby włamania się z sieci do komputera.
 • Dokładnie przyglądaj się adresom stron banków, z których korzystasz w sieci. Adres wpisz sam. Nie korzystaj z przesłanych przez kogokolwiek linków, które mogą kierować do stron oszustów, łudząco podobne do tych prawdziwych.
 • Nikomu nie podawaj numerów kart płatniczych, kodów PIN, czy innych danych niezbędnych do logowania w bankowości elektronicznej. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje fałszywe strony.
 • Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów. Nie otwieraj przesyłanych w takich wiadomościach, czy SMS-ami linków. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.
 • Kupując bądź sprzedając w sieci, używaj tylko komputera domowego. Zachowaj całą korespondencję z kontrahentem. W przypadku oszustwa będzie to stanowić dowód przestępstwa.
 • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Zwróć uwagę, czy na dole strony znajduje się symbol zamkniętej kłódki, a adres zaczyna się od „https”.
 • Przyglądaj się adresom stron, na które wchodzisz. Czy rzeczywiście jest to adres danego sklepu internetowego, portalu aukcyjnego, czy też usługi świadczonej przez dany serwis? Pojawiająca się w adresie strony nazwa danego portalu internetowego nie świadczy o jego poprawności. Spróbuj samodzielnie wejść na daną stronę, wpisując adres w oknie przeglądarki. Możesz w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające np. sklepy, czy serwisy.

Stosuj się do tych podstawowych zasad. Dzięki nim możesz uchronić się przed oszustwem i nie stracisz swoich pieniędzy!

Źródło: https://zawiercie.policja.gov.pl/

Foto: https://zawiercie.policja.gov.pl/

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły