POLICJA: ZDALNY PULPIT? UWAŻAJ, MOŻESZ STRACIĆ SWOJE OSZCZĘDNOŚCI!

Must read

Zawierciańscy policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia o oszustwach. Niestety coraz częściej zgłaszający tracą spore oszczędności. Przestępcy, posługując się różnymi wariantami, mają jeden cel dostać się do cudzych pieniędzy. W ostatnim czasie wykorzystują do tego metodę „na zdalny pulpit”. Nakłaniają ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi urządzenia. Dzięki temu mają dane do konta bankowego i dzieli ich tylko jeden krok od posiadania naszych pieniędzy.

Policjanci z zawierciańskiej komendy wciąż ostrzegają przed oszustami. Sposób działania przestępców jest bardzo różny. Część oszustów działa w tzw. realu, część wybiera cyberprzestrzeń do swoich przestępczych działań.
Przed oszustwami w internecie ostrzegaliśmy nie raz. Teraz apelujemy o zdrowy rozsądek i ostrożność, szczególnie w przypadku instalowania zdalnego pulpitu.
To właśnie taka metoda oszustów zbiera swoje żniwo wśród mieszkańców powiatu zawierciańskiego. Oszuści namawiają ofiary do skorzystania z usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Zachęcają do inwestycji w tak popularne dzisiaj kryptowaluty lub zabezpieczenie swoich pieniędzy przed utratą. W ten sposób złodzieje nakłaniają ofiarę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi urządzenia. Fałszywy konsultant „wspiera ją” przez zainstalowaną aplikację, a następnie przelewa z konta pieniądze. Może również zaciągnąć ekspresowe pożyczki. Podczas rozmów telefonicznych z ofiarą, sprawca nakłania ją do przekazania otrzymanych z banku jednorazowych kodów. Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Oszukane zostają osoby w różnym wieku: ludzie młodzi, w średnim wieku, a także seniorzy. Tylko w ostatnich dniach do zawierciańskich policjantów zgłosiły się cztery oszukane osoby, które w ten sposób straciły łącznie ponad 170 tys. zł.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?

  • Kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów;
  • Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych. Przed udostępnianiem takich danych przestrzegają także wszystkie instytucje bankowe.
  • Jeśli rzekomy konsultant proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nigdy nie prosi o zainstalowanie takiego oprogramowania.
  • Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Apelujemy o ostrożność podczas wykonywania jakichkolwiek operacji finansowych oraz podczas instalacji nieznanego oprogramowania!

Źródło:

Foto: blog.home.pl

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły