Ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych

0
540

Rząd przeznaczył na następne kilka lat ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych. To pozwoli wielu gminom, które do tej pory były niedoinwestowane, tworzyć nowe rozwiązania komunikacyjne – powiedział w poniedziałek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

„Polskie drogi kiedyś nie były synonimem dobrych i bezpiecznych dróg, podobnie jak polska gospodarka” – powiedział Morawiecki. „Tymczasem dzisiaj polskie drogi stają się coraz bardziej komfortowe, coraz bardziej bezpieczne i to jest dla mnie pierwszy i niezbędny warunek rozwoju gospodarczego” – dodał.

Morawiecki zadeklarował, że na rozwój dróg rząd „przeznacza gigantyczne środki”, np. „ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych, gminnych, powiatowych, na następne kilka lat”. Według premiera pozwoli to wielu gminom, które do tej pory były niedoinwestowane, tworzyć nowe rozwiązania komunikacyjne. W ramach rządowego programu inwestycji lokalnych wydano już 13 mld zł na cele lokalne – przypomniał Morawiecki i wskazał, że ważnym elementem budowy polskiej infrastruktury drogowej będzie też „niedawno przyjęty przez rząd program Bezpieczna Droga”.

„W inwestycjach takich jak ta, ogniskuje się kilka naszych celów – bezpieczeństwo, komfort, ochrona środowiska” – powiedział.

Jak wskazał Morawiecki, droga krajowa 81 jest bardzo ważną arterią nie tylko dla Katowic, ale też dla mieszkańców Mikołowa i Żor. Dodał, że Śląsk musi pozostać perłą polskiego przemysłu i pozostanie dzięki inwestycjom infrastrukturalnym.

Celem rządu – powiedział – jest bezpieczeństwo, komfort dla mieszkańców i ochrona środowiska i te cele ogniskują się w takich właśnie inwestycjach.

„Na pewno nie będziemy szczędzili sił i środków, żeby powietrze było coraz lepsze, komfort poruszania się coraz wyższy, a cała infrastruktura drogowa, kolejowa, energetyczna, internetowa służyła przyciąganiu inwestorów” – mówił Morawiecki, podkreślając, że w ostatnich dnia spotykał się z inwestorami.

Premier w poniedziałek uczestniczył w oficjalnym otwarciu nowego dwupoziomowego skrzyżowania w Katowicach, łączącego w dzielnicy Piotrowice drogę nr 81 z ul. Armii Krajowej.

W październiku ub. roku otwarto tunel w ciągu głównej trasy, choć dotąd po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Od grudnia udostępniono kierowcom rondo nad tunelem. Współfinansowana środkami unijnymi inwestycja miasta kosztowała ponad 70 mln zł.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP