Pożary w powiecie olkuskim

159

Pod koniec ubiegłego tygodnia, w gminach Wolbrom i Trzyciąż doszło do trzech pożarów budynków mieszkalnych i budynku gospodarczego. W wyniku jednego z tych zdarzeń zginął 66-letni mężczyzna.

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło 10 grudnia br. w Chełmie. W budynku mieszkalnym, gdzie wybuchł pożar, strażacy znaleźli zwłoki 66-letniego mężczyzny. Budynek nie posiadał instalacji elektrycznej. Wstępnie ustalono, że przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Na miejscu zdarzenia prokurator z policjantami przeprowadził oględziny. Ciało mężczyzny zostało zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo, które dokładnie wyjaśni co było przyczyną tej tragedii.

Z kolei w sobotę (12.12.br.) w Jangrocie około godziny 20, w jednym z pomieszczeń budynku mieszkalnego wybuch pożar, który rozprzestrzenił się na poddasze. Z budynku została ewakuowana 73-latka. Na szczęście w tym przypadku, kobieta nie doznała obrażeń. Straty wstępnie oszacowano na 300 tysięcy złotych. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 7 zastępów straży pożarnej. Prawdopodobną przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.

W nocy, 13 grudnia po godzinie 22, w Brzozówce doszło do pożaru budynku gospodarczego. Prawdopodobną przyczyną tego pożaru było zaprószenie ognia z piecyka węglowego. Ranny w tym zdarzeniu został właściciel gospodarstwa, który z poparzeniami rąk oraz tułowia trafił do szpitala. Zwierzęta, które znajdowały się w gospodarstwie, nie ucierpiały w wyniku tego pożaru.

Sezon grzewczy to okres, kiedy powinniśmy zachować szczególną ostrożność przy obchodzeniu się z ogniem czy korzystaniu z urządzeń grzewczych. Niewłaściwe przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może zakończyć się pożarem i tragedią.

Oto kilka porad:

nie przechowuj w pobliżu pieca łatwopalnych rzeczy lub substancji (papierów, cieczy podpałek),kiedy ogrzewasz mieszkanie kominkiem nie dopuszczaj do zaprószenia ogniem,
korzystaj z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów, przewodów kominowych czy wentylacji,
nie pozostawiaj bez nadzoru włączonych kominków, piecyków elektrycznych czy gazowych,
nie pozostawiaj bez nadzoru lampionów czy świec zapachowych, które używane są często w okresie świątecznym,
zadbaj o prawidłową drożność wentylacji i o cyrkulację powietrza – pod żadnym pozorem nie zaklejaj jej,
zainwestuj w czujnik – na wypadek nagromadzenia się tlenku węgla w mieszkaniu, czujnik zaalarmuje o zagrożeniu;
zadbaj także o właściwą konserwację urządzeń grzewczych.

Reaguj na tych co potrzebują pomocy. Nie bądź obojętny! Zainteresuj się osobami starszymi, rodzicami, samotnie mieszkającym sąsiadem. Sprawdź w jaki sposób korzystają oni z urządzeń grzewczych. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zainteresuj się nimi, powiadom o zagrożeniu odpowiednie służby i zorganizuj im pomoc.

Źródło : KPP Olkusz