Prawie 126 milionów złotych na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Must read

Uruchomimy dziewięć Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) dla dzieci i młodzieży za prawie 126 mln zł. Fundusze europejskie i środki krajowe wspierają reformę opieki psychiatrycznej w Polsce, która z formy instytucjonalnej i szpitalnej przechodzi w formę środowiskową, czyli bliską otoczeniu osoby potrzebującej pomocy – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na scenie przed mikrofonami stoją: wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister Waldemar Buda, Małgorzata Remberk, Krajowy Konsultant do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

17 maja 2021 r. wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podpisała umowy o dofinansowanie projektów w ramach konkursu na działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Dlatego inwestujemy w projekty, które będą skuteczną pomocą w kryzysach psychicznych. Celem konkursu było wykorzystanie doświadczeń i dobrych praktyk w działającym już – pierwszym w Polsce – Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach. Chcemy takie same ośrodki otworzyć w Łodzi, Pabianicach, Zielonej Górze, Krakowie i Sosnowcu. Powstaną też kolejne placówki w Warszawie

– wyjaśniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W przypadku Sosnowca, ŚĆZP obejmie wsparciem także najmłodszych mieszkańców Mysłowic, Będzina i Dąbrowy Górniczej.

Zaburzenia psychiczne stały się globalnym problemem XXI wieku. – Niestety pandemia COVID-19 znacznie nasiliła problemy emocjonalne i psychiczne nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Eksperci alarmują, że coraz więcej osób źle radzi sobie z izolacją i poczuciem zagrożenia oraz szuka pomocy specjalistów – dodał wiceminister Waldemar Buda.

Lista projektów wybranych do dofinansowania

Modelowe ŚCZP na warszawskich Bielanach

Doskonałym przykładem innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki środowiskowej dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi jest ośrodek w warszawskiej dzielnicy Bielany.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oferuje kompleksowe wsparcie, zarówno medyczne, jak i społeczne. Pomoc w nim uzyskuje nie tylko dziecko, ale także jego rodzina oraz grupa rówieśnicza. Centrum nie działa wyłącznie stacjonarnie, w razie potrzeby angażowane są tak zwane zespoły mobilne, które zapewniają pomoc w miejscu zamieszkania.

Istotną rolą Centrum jest również koordynacja usług na rzecz młodych pacjentów i ich rodzin przez wszystkie służby publiczne – ośrodki pomocy społecznej, poradnie pedagogiczno-psychologiczne, lekarzy pierwszego kontaktu ,czy szkołę. Szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie procesu zdrowienia ogranicza liczbę hospitalizacji, a także zapewnia pacjentowi wyższy komfort przez oferowanie w jednym miejscu odpowiedniej dla niego terapii.

Ważną częścią działalności centrów jest profilaktyka zdrowia psychicznego. W jej ramach prowadzone są warsztaty i szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dla uczniów i ich rodziców, nauczycieli i specjalistów szkolnych a także np. dla lekarzy rodzinnych, strażników miejskich czy policjantów.

Rozwiązania wypracowane w projekcie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), którego liderem jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zostały wykorzystane w ramach krajowej reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Można powiedzieć, że stały się one inspiracją dla zmian w prawie i nowej organizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej. Projekt ten dobrze pokazuje efekt synergii pomiędzy środkami unijnymi i finansowaniem krajowym a także dobrą współpracę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także resortu zdrowia.

Pomagamy z POWERem

Ministerstwo od 2016 r. konsekwentnie wspiera inicjatywy na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

Do tej pory w ramach POWER przeznaczyliśmy ponad 250 mln zł na opracowanie i następnie przetestowanie kilkunastu innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki środowiskowej dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, głównie dla osób dorosłych

– przypomniał wiceminister Buda.

Działania wspierające reformę psychiatrii i leczenie zaburzeń psychicznych, będą podejmowane również w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-27.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Zdjęcie: Tobias Wahlqvist z Pixabay 

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły