Prezes ZUS: złożono wnioski o 500 plus dla ok. 145 tys. dzieci z Ukrainy

Must read

Złożono dotychczas wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” dla ok. 145 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy – przekazała w środę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy mogą starać się o świadczenia 500 plus, o świadczenie z programów „Dobry start” i „Rodzinny kapitał opiekuńczy”, a także o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazała na konferencji w Warszawie, że ZUS realizuje specustawę.

„W przypadku Ukraińców, którzy ubiegają się o świadczenie 500 plus, obowiązują takie same zasady jak obywateli polskich. Warunkiem jest m.in. posiadanie PESEL-u, złożenie wniosku, założenie konta w banku w Polsce i posiadanie telefonu” – powiedziała prezes ZUS.

„Dotąd złożono wnioski na ok. 145 tys. dzieci osób wysiedlonych z Ukrainy” – podała prof. Uścińska.

ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

PAP

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły