Punkty kontroli autobusów wycieczkowych – lista i dane kontaktowe

0
235

Wakacje to czas wzmożonego ruchu pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wycieczki, obozy i kolonie. W związku z tym mundurowi szczególną uwagę zwracają na kontrolę autokarów oraz kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Poniżej znajdziecie Państwo wykaz miejsc kontroli autokarów w województwie śląskim wraz z numerami telefonów, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli takiego pojazdu oraz kierowcy.

Bardzo ważnym elementem troski o bezpieczeństwo podróżujących są kontrole autobusów wiozących zorganizowane grupy osób na letni wypoczynek. W czasie tych działań policjanci będą sprawdzali przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom. Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto skorzystać z wykazu miejsc, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i ich kierowców. Przedstawiamy wykaz miejsc kontroli autokarów w województwie śląskim wraz z numerami telefonów, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli autobusu oraz kierowcy.

Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu mamy szansę uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Poniżej zamieszczamy wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autokarów, zgodności wymaganych dokumentów i stanu trzeźwości kierowców. W trakcie zgłoszenia podać należy:

datę i godzię wyjazdu,
miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
liczbę autokarów.


Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się o wydelegowanie osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl każdy może sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych i wycieczkowych, sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe może dokonać także każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu i dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Źródło i tekst : KWP Katowice

Zdjęcie autorstwa Timcompound z Pexels