Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice będą mieli wybór

Must read

Na bieżąco śledzimy napływające opinie i przede wszystkim wsłuchujemy się w głosy samych rodziców. Dlatego to sami rodzice zdecydują, czy z nowego świadczenia skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata – po 500 zł miesięcznie. – mówi o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych.

Na niebieskim tle w kółeczku narysowane postacie mamy, taty i dziewczynki oraz chłopca. Obok biały napis Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowy rodzaj świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi na utrzymaniu, a jego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dziećmi. Świadczenie będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od  ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia  w łącznej,  maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko.

Świadczenie będzie co do zasady wypłacane przez 24 miesiące w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko.  Rodzice będą mogli wybrać czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez rok.

Wszyscy rodzice będą mieli taki wybór – zapowiada minister Marlena Maląg.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Co ważne, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje, żeby prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego przysługiwało również  rodzicom, którzy – już w dniu wejścia w życie ustawy – mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. 

Na takie dzieci rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych.

Źródło: MRiPS

Zdjęcie autorstwa Katie E z Pexels

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły