Rozpoczął się sezon truskawek

0
247

W tym tygodniu plantatorzy truskawek w Polsce zaczęli dostarczać pierwsze hurtowe partie tych owoców.

Sezon truskawek ogrodowych w Polsce rozpoczął się tydzień później niż rok wcześniej, a ceny wyjściowe wciąż przewyższają ceny z początku kwietnia 2020 r.

W tej chwili truskawki szklarniowe lokalnej produkcji oferowane są na hurtowych rynkach w cenie 20-30 zł/kg, podczas gdy w ubiegłym roku sezon tych owoców rozpoczął się w przedziale 18-22 zł/kg. Dostawy lokalnych produktów są nadal ograniczone, a główną podaż na rynku nadal zapewniają dostawcy importowanych truskawek.

Głównym eksporterem tego owocu na polski rynek jest Hiszpania, mniejsze partie sprowadzane są również z Grecji, Holandii i Portugalii. Ceny importowanych truskawek wyprodukowanych w Hiszpanii kształtują się obecnie na poziomie 6-10 zł/kg, a na rynkach hurtowych w przedziale 10-13 zł/kg.

Według uczestników rynku ceny polskich truskawek ogrodowych w najbliższych tygodniach pozostaną dość wysokie, ale do połowy maja spadną wraz z wejściem na rynek nowych producentów. Tymczasem partie importowanych produktów pozostaną aktualne do końca maja, po czym rynek będzie w pełni zorientowany na ofertę lokalnych truskawek.

źródło: nawozy.eu

zdjęcie: pasja1000 z Pixabay