Rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Must read

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i przewidują wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Zwiększy się również wsparcie systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Na zdjęciu premier Morawiecki i minister Maląg. w tle bawiące się dzieci. Widać kolorowe balony w rękach, kolorowy płotek oddzielający miejsce zabawy dzieci.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest częścią „Polskiego Ładu”, szeregu reform, które mają stanowić impuls rozwojowy dla Polski po okresie walki z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

To bardzo ważny temat dla polskich rodzin. Łączenie życia zawodowego i rodzinami to często wyzwanie, zwłaszcza dla młodych rodziców. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy powstał po to, by wspierać rodziny. Wykonujemy ważny krok na drodze do umocnienia polskich rodzin – mówił podczas wtorkowego spotkania z rodzinami w Żabiej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie polskiego państwa powinno służyć rodzinom. Z tej drogi nigdy nie zejdziemy. Budujemy Polskę szczęśliwych rodzin. Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie służą polskich rodzinom – dodaje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia, w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mogli wybrać czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez rok.

Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Ze świadczenia skorzystają też rodziny, które będą posiadały drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca w dniu wejścia w życie ustawy. Osoby te  będą  mogły otrzymać wsparcie proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 roku do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Polska stoi przed poważnymi wyzwaniami związanym z niekorzystnymi trendami demograficznymi. Odpowiedzią rządu na te wyzwania jest aktywna polityka prorodzinna, która obok takich programów, jak „Rodzina 500+”, „Dobry Start” czy „Maluch+”, będzie oferowała Polakom nowe wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Proponowane wsparcie będzie zachętą do posiadania większej liczby dzieci oraz stworzy lepsze warunki dla ich wychowania – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Projektowane przepisy przewidują również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Wprowadzone zostanie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Szacuje się, że w 2022 roku z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, natomiast dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna obejmie kolejne 110 tys. dzieci.

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły