Spacer śladami olkuskich Żydów

0
266

Zapraszamy w najbliższy piątek 11 czerwca na spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów” zorganizowany w ramach obchodów 79. rocznicy zagłady olkuskich Żydów.

Uczestnicy wycieczki spotykają się w piątek 11 czerwca o godz. 18.00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8). Uczestników spaceru będą oprowadzali olkuscy historycy – regionaliści. Udział w wycieczce jest bezpłatny ale bardzo prosimy o przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą miejsca związane z olkuskimi Żydami. Zobaczą miejsce, gdzie wznosiła się olkuska synagoga i dowiedzą się wielu ciekawostek o jej historii. Następnie odwiedzą tablicę upamiętniającą Krwawą  środę na rynku i zobaczą plenerową wystawę „Olkuscy Żydzi” prezentowaną na rynku. Następnym punktem spaceru będzie tablica pamiątkowa na budynku olkuskiego starostwa, czyli miejsca, z którego w czerwcu 1942 roku olkuscy Żydzi wyruszyli w swą ostatnią drogę. Potem uczestnicy spaceru odwiedzą cmentarz żydowski. Bezpłatny spacer odbywa się w ramach akcji  „Olkuskie Spacery Historyczne 2021”. Jej organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wspólnie z partnerami. Patronat medialny objęły Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zaprasza na wystawę fotografii „A dusze ich w Ogrodzie Eden” autorstwa Adama Sowuli. Wernisaż wystawy zorganizowanej w ramach 79. rocznicy zagłady olkuskich Żydów odbędzie się 9 czerwca o godzinie 17:00 w budynku Dawnego Starostwa (Rynek 4). Wstęp wolny.

W najbliższą niedzielę 13 czerwca, ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci. Pierwszy taki marsz ostatnią drogą olkuskich Żydów odbył się w 2006 roku. Tego dnia, 13 czerwca 1942 roku z Olkusza wyjechał największy transport Żydów do obozu Auschwitz – Birkenau. Marsz wyrusza o godzinie 18.00 budynku olkuskiego Starostwa, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca zagładę olkuskich Żydów.

Źródła i zdjęcia : Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu