Suplementy diety, ich bezpieczeństwo i skuteczność

Must read

Suplementy diety mogą pomóc poprawić lub utrzymać ogólne zdrowie i mogą uzupełniać codzienne zapotrzebowanie organizmu w niezbędne składniki odżywcze. Jednak wiele osób przyjmuje suplementy nie tylko po to, aby uzupełnić to, czego im brakuje, ale także w nadziei, że da to dodatkowy zastrzyk zdrowia. Uważają suplementy za bufor prewencyjny, który zapobiega chorobom.

Bezpieczeństwo i skuteczność: FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) nie wymaga od suplementów diety certyfikatów skuteczności przed ich wprowadzeniem na rynek. Oznacza to, że firmy nie muszą udowadniać przed sprzedażą, iż dany suplement działa. Wiele suplementów zawiera aktywne składniki, które mogą dawać w organizmie bardzo silne efekty. Zawsze należy być czujnym na możliwość wystąpienia negatywnej reakcji, zwłaszcza przy przyjmowaniu nowego produktu.

Potencjalne ryzyko: Jest mało prawdopodobne, aby przyjmowanie wielowitaminowego suplementu stanowiło jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia. Jednak suplementy diety mogą oddziaływać z lekami lub stanowić zagrożenie, jeśli masz pewne problemy medyczne lub jeśli masz poddać się operacji. Wiele suplementów diety nie zostało przetestowanych pod względem bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, karmiących piersią ani dla dzieci.

Rozważania dotyczące bezpieczeństwa: Większość suplementów jest bezpieczna, ale są wyjątki. Na przykład wysokie dawki beta-karotenu wiązały się z większym ryzykiem raka płuc u palaczy. Dodatkowe wapno i witamina D mogą zwiększyć ryzyko kamieni nerkowych. Wysokie dawki witaminy E mogą prowadzić do udaru spowodowanego krwotokiem do mózgu.

A zatem pamiętajmy, iż suplementy diety mogą być pomocne w uzupełnianiu niezbędnych składników odżywczych, ale nie zawsze są one niezbędne i ich przyjmowanie może wiązać się z pewnym ryzykiem. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej suplementacji.

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły