Szlak Orlich Gniazd wśród pięciu tras długodystansowych w Polsce

0
289

By przeżyć prawdziwą przygodę i przetestować samego siebie podczas wielodniowej wędrówki nie trzeba wcale szukać odległych miejsc. Wiele wspaniałych tras może zaczynać się właściwie tuż pod twoim domem. W tym artykule przedstawiamy 5 szlaków długodystansowych w Polsce, które być może zainspirują cię do rozpoczęcia własnej przygody z wędrówkami i odkrywania uroków naszego pięknego kraju. Przedstawione przez nas trasy charakteryzują się różnym stopniem trudności, prezentujemy je w kolejności od najkrótszej do najdłuższej.

Oficjalny podział na szlaki krótko- i długodystansowe w Polsce nie istnieje. Nasze trasy w porównaniu z tymi amerykańskimi jak np. Pacific Crest Trail o imponującej długości 4 265 km wypadają dość blado. Najdłuższym polskim szlakiem jest Główny Szlak Beskidzki i ma on niecałe 520 km. Dlatego też w tym zestawieniu skupiliśmy się – z jednym małym wyjątkiem: Szlakiem Wygasłych Wulkanów – na szlakach o długości powyżej 100 km. Trasę biegnącą Krainą Wygasłych Wulkanów zdecydowaliśmy się przedstawić ze względu na jej walory turystyczne oraz na niski stopień trudności, który będzie doskonały dla początkujących piechurów pragnących sprawdzić swoje umiejętności.

Szlaki turystyczne w Polsce – wędrowiec podziwia las iglasty w górach.

W tekście

1. Szlak Wygasłych Wulkanów – wędrówka wśród skał wulkanicznych na Dolnym Śląsku

Niecałe półtorej godziny drogi od Wrocławia – w Górach i na Podgórzu Kaczawskim czeka na ciebie kraina, w której miliony lat temu pełno było buchających lawą wulkanów. Teraz wędrowców witają tutaj sielskie krajobrazy i liczne pamiątki po wulkanicznej aktywności. W sezonie wysokim nie znajdziesz tutaj tłumów turystów, ale spokój, ciszę, bogatą historię i malownicze krajobrazy.

Ze względu na erozję skał jak i na upływ czasu, nasze polskie wulkany nie są wysokie, dlatego też ta trasa znakomicie nada się dla początkujących wędrowców. Na tym żółtym szlaku na wędrowców czeka między innymi: punkt widokowy na szczycie Gozdno, Jawor z drewnianym Kościołem Pokoju, Ostrzyca – czyli Śląska Fudżijama, Zamek Grodziec umiejscowiony na wygasłym wulkanie.

 • Długość trasy: 85 km / 96 km
 • Oznaczenie: szlak żółty
 • Stopień trudności: łatwy
 • Uwagi: szlak prowadzi często drogami polnymi lub asfaltowymi o niskim nachyleniu, podejścia nie są trudne.
Szlak Wygasłych Wulkanów – Kościół Pokoju w Jaworze.

CzekNa tę trasę polecamy zabrać lekkie buty, gdyż w większości będziemy maszerować po drogach utwardzanych. Czas marszu (bez postojów) przewidziany jest na około 25 godzin, na przejście tego szlaku wystarczy nam więc spokojnie długi weekend.

2. Główny Szlak Świętokrzyski – przez największe atrakcje Województwa Świętokrzyskiego

Główny Szlak Świętokrzyski wiedzie przez północną część Województwa Świętokrzyskiego, obejmując Świętokrzyski Park Narodowy, Pasmo Gór Świętokrzyskich i Jeleniowski Park Krajobrazowy. Na dobrze oznakowanej czerwonej trasie nie ma co prawda schronisk, ale można rozplanować noclegi w oparciu o kwatery prywatne oraz liczne wiaty znajdujące się na szlaku.

Kobieta z plecakiem podziwia widok ze szczytu góry.

Najciekawszą i najbardziej bogatą w piękne widoki częścią szlaku jest odcinek pomiędzy Łysą Górą a Łysicą – ta ostatnia należy także do Korony Gór Polski, więc jest również łakomym kąskiem dla pasjonatów gór. Trasa jest zróżnicowana, od spokojnych lasów, poprzez asfaltowe wiejskie drogi, aż pogórskie podejścia.

 • Długość trasy: 105 km
 • Oznaczenie: szlak czerwony
 • Stopień trudności: łatwy do średnio trudnego
 • Uwagi: najmniej przyjemną częścią szlaku jest odcinek, w którym zbliżamy się do północnej części Kielc – tu króluje droga asfaltowa.

3. Szlak Orlich Gniazd

To najbardziej znany polski szlak turystyczny. Wiedzie z Częstochowy do Krakowa przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, z jej zapierającymi dech w piersiach ruinami zamków średniowiecznych i Ojcowskim Parkiem Narodowym.

Zamki na trasie noszą nazwę Orle Gniazda i powstały na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego, by ochronić Kraków przed najazdami wrogów. W sezonie wysokim należy spodziewać się tutaj wielu turystów, szczególnie w okolicach Ojcowa i Ogrodzieńca. Skały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są również ulubionym miejscem polskich wspinaczy. Jura to także miejsce dla miłośników natury, tajemnicze jaskinie, wąwozy i jary, zielone wzgórza oraz gęste lasy – każdy znajdzie tam coś dla siebie.

 • Długość trasy: 166 km
 • Oznaczenie trasy: szlak czerwony
 • Stopień trudności: łatwy do średnio trudnego
 • Uwagi: Korzystając z żółtego łącznika można również zobaczyć Pustynię Błędowską.
Szlak Orlich Gniazd – Widok na Maczugę Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym.

4. Szlak Nadmorski – wędrówka brzegiem Bałtyku

Szlak Nadmorski Bałtycki – jak nazywany jest on w województwie pomorskim – lub Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego w województwie zachodniopomorskim, przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku.

Szlak nadmorski – widok na kutry rybackie

Zaczyna się w Świnoujściu i kończy w Żarnowcu – nie ma jednak problemu by przedłużyć go aż po Półwysep Helski. Podczas wędrówki będziemy mogli się przekonać jak zróżnicowane jest nasze polskie wybrzeże, czeka na nas wiele urokliwych nadmorskich miejscowości i miasteczek, latarni morskich, a także dwa Parki Narodowe: Słowiński – ze słynnymi ruchomymi wydmami i Woliński – w którym znajdziemy mnóstwo ciekawych gatunków ptaków i płazów.

 • Długość trasy: 377 km
 • Oznaczenie trasy: szlak czerwony
 • Stopień trudności: łatwy
 • Uwagi: ze względu na dużą ilość turystów latem, najlepiej pokonać go wiosną lub jesienią.

UwagaWędrując po terenach Parków Narodowych – i nie tylko – zwracaj szczególną uwagę na ochronę środowiska. Zawsze miej ze sobą w plecaku pusty worek na śmieci – nie zajmuje on wiele miejsca. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w naszym artykule o ochronie środowiska.

5. Główny Szlak Beskidzki – najdłuższy polski szlak długodystansowy

Główny Szlak Beskidzki jest najdłuższym szlakiem w Polsce, biegnie z Włosatego w Bieszczadach aż do Ustronia w Beskidzie Śląskim – przecinając Bieszczady, Beskid Niski-, -Sądecki, -Żywiecki, i -Śląski. Dla niektórych piechurów jest to spełnienie marzeń, natomiast dla żądnych przygód wędrowców, ostatni sprawdzian przed wyruszeniem na podbój zagranicznych szlaków.

Przebiega on przez wiele szczytów polskich gór, parków narodowych i rezerwatów przyrody. Łącznie znajduje się na nim ponad 21 tysięcy metrów podejść i zejść – dlatego też polecamy go dla doświadczonych piechurów. W nagrodę oferuje on zapierające dech w piersiach widoki z polskich szczytów jak np. Barania Góra, Turbacz, Babia Góra.

 • Długość trasy: 515 km
 • Oznaczenie trasy: szlak czerwony
 • Stopień trudności: trudny – ze względu na liczbę podejść
 • Uwagi: początkującym radzimy zaplanować około 18 – 20 dni na przejście.
Babiogórski Park Narodowy – trasa Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Podsumowanie

Nietrudno jest znaleźć w Polsce piękne szlaki turystyczne. Te przedstawione tutaj, to tylko mały wycinek bogactwa jakie oferuje nasz piękny kraj. Ogólna liczba szlaków długodystansowych to ponad 100 i stale rośnie. Prowadzą one przez różne części kraju, nie trudno jest więc znaleźć jeden, który zaczyna się zaraz obok naszego miejsca zamieszkania. Planując kilkudniowe wędrówki możesz więc skorzystać z powyższego przewodnika po szlakach długodystansowych w Polsce lub zainspirować się innym naszym artykułem o „Europejskich szlakach turystycznych”. Pamiętaj jednak o tym by dobrze przygotować się na każdą wędrówkę i zadbać o odpowiednie wyposażenie. To pomoże ci w pełni cieszyć się urokami pieszych wycieczek.

Źródło: Jenpix GmbH, www.c-and-a.com

Zdjęcie autorstwa Artem Beliaikin z Pexels