Tabletki z pseudoefedryną ukryte pod siedzeniem

0
249

Funkcjonariusze śląskiej KAS zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd poruszający się autostradą A1 w kierunku Czech. Kierowcą pojazdu okazał się 57-letni obywatel Republiki Czeskiej. W wyniku podjętej kontroli okazało się, że mężczyzna przewoził ukryte pod siedzeniem tabletki w kolorze białym.

Mundurowi wykonali na miejscu badania za pomocą narkotestu. Badania wykazały obecność pseudoefedryny. Kierujący pojazdem potwierdził, że farmaceutyki zawierają pseudoefedrynę. Funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie 3800 sztuk tabletek, o szacunkowej wartości ok. 20 tys. złotych. Obywatel Czech został zatrzymany. Dalsze postępowanie w tej sprawie poprowadzi Policja. Zabezpieczone tabletki będą stanowiły dowód w sprawie.

Miesiąc wcześniej mundurowi śląskiej KAS podczas rutynowej kontroli samochodu w Katowicach ujawnili ponad 35 tys. tabletek zawierających pseudoefedrynę. Tabletki miały docelowo trafić do odbiorcy w Czechach.

W Polsce sprzedaż popularnych leków na katar zawierających pseudoefedrynę jest ograniczona. W wielu krajach pseudoefedryna jest dostępna jedynie na receptę, by ograniczyć stosowanie jej jako substratu do syntezy psychostymulantów. W Czechach posiadanie takich produktów leczniczych w dużych ilościach jest traktowane jak posiadanie niedozwolonych substancji narkotycznych, za co grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

Źródło i zdjęcia : KAS Katowice