TRWAJĄ DZIAŁANIA „BEZPIECZNY PIESZY”

Must read

Celem prowadzonych pn. „Bezpieczny pieszy” działań jest zwalczanie negatywnych zachowań stwarzających zagrożenie dla pieszych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych zwłaszcza w rejonie wyznaczonych dla nich przejść. Mundurowi obserwują także postępowanie przechodniów.

Głównym celem działań jest zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. Policjanci z drogówki obserwują zachowania kierujących w rejonach przejść dla pieszych. Wyprzedzanie na pasach, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przechodzącemu przez oznakowane przejście, czy też niezachowanie przez kierującego szczególnej ostrożności w tym rejonie może mieć tragiczne skutki. Do niebezpiecznego zdarzenia na drodze może dojść również z winy pieszego, dlatego mundurowi obserwują zachowania również tej grupy użytkowników dróg. Nieostrożne wejście pieszego na jezdnię, wprost przed nadjeżdżający pojazd jest bardzo niebezpieczne. Policjanci apelują do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i o skupienie uwagi na ruchu drogowym, a nie na telefonie, który często można dojrzeć w dłoniach przechodzących przez jezdnię osób.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego! Przestrzegając przepisów drogowych, dbamy o wspólne bezpieczeństwo.

Pieszy jest obowiązany:

  • korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza,
  • jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,
  • idąc po poboczu lub jezdni, jest obowiązany iść lewą stroną drogi,
  • piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie,
  • korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Z kolei kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, albo wchodzącemu na to przejście;
  • zwracać uwagę na zachowanie pieszych, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem.

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi oraz nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię – to najczęstsze przyczyny potrąceń. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do przejścia, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość pojazdu. Przypominamy, że pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tego cało.

Ku przestrodze w trudnych warunkach atmosferycznych

Źródło: https://zawiercie.policja.gov.pl/

Foto i Video: https://slaska.policja.gov.pl/; Polskie drogi https://www.youtube.com/

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły