Strona głównaPrawoTrwają prace nad nowym orzecznictwem o niepełnosprawności

Trwają prace nad nowym orzecznictwem o niepełnosprawności

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowym systemem orzecznictwa o niepełnosprawności.

Będzie też nowe nazewnictwo. Działania te mają pomóc osobom głuchym lub niedosłyszącym w znalezieniu pracy – informuje portal Prawo.pl.
W Polsce ludzie głusi i niedosłyszący mają problem ze znalezieniem pracy. Szacuje się, że nawet 80 proc. takich osób, nie pracuje. „W krajach Unii Europejskiej nie ma odrębnego ustawodawstwa dotyczącego sytuacji osób głuchych na rynku pracy oraz nie ma wykazu zawodów, do których dostęp dla tych osób byłby ograniczony” – mówi cytowana przez Prawo.pl, poseł Iwona Kozłowska. Według niej problemy ze znalezieniem pracy przez tych ludzi wynikają w głównej mierze z utartych stereotypów oraz z orzecznictwa.

Poseł Kozłowska wraz z grupą posłów wystąpiła z interpelacją do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ich zdaniem, sytuacji nie ułatwia fakt, że w Polsce brakuje obecnie standardów orzekania w sprawach niepełnosprawnych (głuchych lub niedosłyszących) np. kandydatów na kierowców. Konsekwencją tego, jest orzekanie nieobiektywne, zbyt restrykcyjne lub zbyt liberalne. Niestety dotyczy to nie tylko orzecznictwa względem kandydatów na kierowców, ale także wielu innych profesji – donosi Prawo.pl.

Czynnikiem negatywnie wpływającym na orzecznictwo jest też zdecydowanie piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie o niepełnosprawności. „Nazywanie zdolności czy też niezdolności do wykonywania danej pracy, w swym przekazie, wskazuje w sposób jednoznaczny pewnego rodzaju >>niedobory<<, zamiast zwracać uwagę i podkreślać możliwości lub wskazywać potrzeby kompensacji” – zauważają posłowie.

Jak poinformowała wiceminister Barbara Socha, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Będą to rozwiązania systemowe, w ramach których zdefiniowane zostanie nowe nazewnictwo, które zawarte zostanie w przygotowywanej przez resort ustawie.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/osoby-gluche-i-niedoslyszace-dlaczego-maja-problemy-ze,510005.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zdjęcie autorstwa Kampus Production z Pexels

Popularne